22,5 inch jantlar için (3) parça run flat mobil sökme takma makinesi tasarımı
A design of 3 piece run flat mobile tire changer for 22.5' rims
  1. Tez No: 815969
  2. Yazar: FATİH KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHİ YEŞİLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) lastiklerindeki (3) parçalı Run-Flatin değişmesi için mobil Run-Flat sökme takma makinesinin tasarlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) uygulaması olan Solidworks programı kullanılmıştır. Analiz işlemleri birçok defa tekrarlanmış ve tasarım elemanları üzerinde oluşan gerilmeler kontrol edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre ekipmana ait en son boyut ve kesit alanları belirlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında ekipmanların katı modelleri oluşturulmuş, ikinci aşamasında statik analiz yapılmıştır. Son aşamada ise Von Mises Stress (MPa) ve Ures Displacement (mm) değerleri bulunmuş ve sonuçlar incelenmiştir. Bulgular: Kol mekanizması Von Mises Stress (MPa ) değeri 222,4 MPa; Ures Displacement (mm) değeri 0,407 mm; Emniyet katsayısı 1,57 olarak bulunmuştur. Disk Von Mises Stress (MPa ) değeri 22,3 MPa; Ures Displacement (mm) değeri 0,00135 mm; Emniyet katsayısı 15,69 olarak bulunmuştur. Sonuç: Kol mekanizması ve diskin boyutları artırıldıkça ergonomik yapı olumsuz etkilenmiş ancak Von Mises Stress (MPa ) ile Ures Displacement (mm) değerleri azalmıştır. Maksimum gerilmeler ve deformasyon, kol mekanizması tırnak yüzeyinde meydana gelmiştir. Emniyet katsayısı yüksek tutularak iş güvenliği sağlayan bir tasarım elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to design a mobile Run-Flat tire changer for (3) piece Run-Flat of the tires of Anti Riot Vehicle. Method: In this study Solidworks, one of the CAD applications was used. Analysis processes were performed multiple times and the stress on the components of the design were checked. According to results, the last cross-sectional areas and dimensions were determined. At the first stage of study, rigid models of the equipments were set up. At the second stage, statistical analyses were executed. At the final stage, Von Mises Stress (MPa) and Ures Displacement (mm) values were calculated and the results were examined. Findings: Von Mises Stress (MPa) value of the arm mechanism was calculated as 222,4 MPa; Ures Displacement (mm) was calculated as 0,407 mm; Coefficient of Safety was calculated as 1,57. Von Mises Stress (MPa) value of the disc was calculated as 22,3 MPa; Ures Displacement (mm) was calculated as 0,00135 mm; Coefficient of Safety was calculated as 15,69. Results: As the size of the arm mechanism and disc were increased, ergonomics of the model was affected negatively but Von Mises Stress (MPa) and Ures Displacement (mm) values were decreased. Maximum stresses and deformations occurred on the surface of the tip of the arm mechanism. By maintaining the Coefficient of Safety high, a design which provided workplace safety was achieved