Kent parklarının nitelikleri ve Ankara örneğinde irdelenmesi
The Quality of city parks and a case study of Ankara
  1. Tez No: 28980
  2. Yazar: DİLEK NASUH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KEi»T PARKEARIHIH NİTELİKLERİ VS XmXRA ÛRNE?İND2 İRDELENMESİ Dilek NASUH Ankara Üniversitesi Fen Bi liraları Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilire Dalı Danışman : Doç. Dr. Halim PERÇİN 1993, Sayfa: Iİİ Jüri : Prof. Dr. Nur SÖZEN Doç. Dr. Halim PERÇİN Doç. Dr. Erdoğan! YAŞtLjîfcA Bu tez çalışmasında, kent parklarının nitelikleri ve Ankara ken tinde yer alan parklardan Gençlik Parkı ve Altınpark araştırma konusu olarak seçilmiştir. Başkent Ankara'da, halkın gidebileceği, dış mekan rekreasyon ak- tivitelerine olanak sağlayacak kent parkı gereksinimi giderek artmakta dır. Tezde, kent parklarının işlev ve planlama ilkelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Ankara'daki kent parklarının {Gençlik Parkı ve Al tınpark) incelenerek yetersiz ve eksik yönlerinin saptanması ve incele nen kent parkı işlev ve planlama ilkelerine uygunluğunun belirlenmesi de tez amaçlarmdandır. Temel düşünce -Gençlik Parkı ve Altınpark* in yılın her mevsiminde rekreasyonel ve koruma amaçlı kullanımları ve kent insa nının kolayca erişebileceği mekânlar şekline dönüştürülmesidir. Tez çalışmasında aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir : - Gençlik Parkı 'nm,“Ulus Kentsel Yenileme Projesi* ile kazana cağı yeni işlevinde dikkate alınarak planlanması. - Altınpark' in yıl boyu kullanım olanaklarının araştırılması. - A.K.M. I. Bölge (Eski Hipodrom) ve A-O.Ç. arazilerinin Anka ra'nın potansiyel açık ve yeşil alanları olarak korunarak kent parkı niteliği kazandırılması. - 2000 da. lık alan kapsayan ”Dikmen Vadisi Projesi "nin doğal vadi peyzajına sahip bir kent parkına dönüştürülmesi. - Yeni kentsel yerleşirse bölgelerinde, kent parkı olabilecek büyük lükte alanların ayrılması. ANAHTAR KELİMELER; Açık-yeşil alanlar, kent parkİsrı, kent parkla rının işlevleri, kent parkları planlama ilkeleri
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT Masters Thesis THE QUALITY OF CITS' PARKS AND A CASE STUDY OF ANKARA Dilek NASUB Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Halim PERÇÎN 1992» Page: ££ Jury : Prof. Dr. Nur SÖZEN Assoc. Prof. Dr. Halim PERÇİN Assoc. Prof. Dr. Erdoğan YAŞLJCA ! This roaster thesis will consider the qualities of city parks in Ankara. Gençlik Parkı and Altın Park have been chosen as the case stud ies. The need for city parks which have potential for outdoor recrea tion increases in the city of Ankara. The aim of this master thesis is to research the functions and planning principles of city parks. In ad dition to this it will determine any deficiencies and also the suitabil ity of Gençlik Parkı and Altın Park to the general functions and plan ning principles of the other city parks. The main purpose of the two parks aforementioned is to allow for recreation and conservation throughout the year. Improved accessibility should also be considered. Following are the results of this study: - During the replanning process of Gençlik Parkı, new ideas which come with“The Ulus Urban Renovation Plan”should be consid ered. - Researching possibilities as to the usage of Altın Park all year long. - Enhancing the city park character by conserving A.K.M. I. zone (Old hippodroin) and Â.O.Ç. lands as potential green and open spaces. - Changing the 2000 da "Dikmen Valley Project* to a city park which would have the character of a natural valley landscape. - Selecting areas big enough for city parks in new urban settle ment zones. KEY WORDS s Open-green areas, city parks, the functions of city parks, the planning principles of city parks.