Necîb Mahfûz'un tarihi romanları
The historical novels of Necib Mahfuz
- Tez No: 815971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, Necîb Mahfûz'un henüz incelenmemiş olan tarihi romanlarının tahlilini yapmaktır.Mahfûz'un üç tarihi romanını incelemeden önce, Mısır tarihinden ve Çağdaş Mısır romanından bahsederek çalışmamızın alt zeminini oluşturmak hedeflenmiştir. Daha sonra da Mahfûz'un hayatından, etkilendiği kültür kaynaklarından, edebi yöneliminden ve eserlerinden söz ettikten sonra asıl amaçlanan bölüme geçilmiştir.Bu çalışmada, yazarın Radûbîs, Kifâh Tîbe ve Abesu'l Akdâr isimli romanlarındaki kahramanların fiziki ve ruh tahlilleri yapılmış; romanlar olay, zaman, mekân bakımından değerlendirilmiştir. Romanların benzer ve farklı yönlerinin tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to analyze the works of Necib Mahfûz?s historical novels, which have not been studied yet.Before examining Mahfûz?s three historical novels, it is aimed to create a ground by pointing out to the history of Egypt and the Contemporary Egyptian Novel. Subsequently, after mentioning the life of Mahfûz, cultural resources that affected him, his literal tendency and his works, it is passed to the aimed section.In this work the physical and spiritual analysis of the characters of the three novels titled as Radûbîs, Kifâh Tîbe and Abesu?l Akdâr is made, the novels are examined in terms of event, time and place. It is aimed to determine novels according to the various facts of the similar and different aspects of novels.