Susceptıbılıty of acınetobacter baumannıı to several dısınfectants
Acinetobacter baumannii'nin çeşitli dezenfektanlara duyarliliği
  1. Tez No: 815970
  2. Yazar: FATMA ALI AREIBI AL-ARABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SEYYAL ROTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
A.baumannii, ciddi nozokomiyal ve toplum kökenli enfeksiyonlara neden olma yeteneği ile bilinen gram-negatif bir bakteridir. Son yıllarda, A. baumannii'nin çok ilaca dirençli suşlarındaki artış, enfeksiyon kontrolü ve hasta yönetimi için önemli zorluklar ortaya çıkarmıştır. Dezenfeksiyon, A. baumannii'nin sağlık hizmeti ortamlarında bulaşmasını önlemede önemli bir rol oynar. Bu patojenin yaygın olarak kullanılan dezenfektanlara duyarlılığı, spesifik dezenfektan, dezenfektan konsantrasyonu, temas süresi ve biyofilmlerin varlığı gibi birkaç faktöre bağlıdır. A. baumannii'nin dezenfektanlara duyarlılığı, genellikle atım pompalarının üretimi, dış zar geçirimsizliği ve direnç mekanizmalarının varlığı gibi asıl özelliklerinden etkilenir. Bu faktörler, dezenfektanlara duyarlılığın veya direncin azalmasına katkıda bulunarak geleneksel dezenfeksiyon yöntemlerini daha az etkili hale getirebilmektedir. Bu çalışmada A. baumannii suşlarının Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde kullanılmakta olan iki tür dezenfektana (Oxivir excel foam®, Chlortab®) duyarlılığının sıvı mikrodilüsyon yöntem ile minimum inhibitör konsantrasyonlar (MICs) ve minimum bakterisidal konsantrasyonlar (MBCs) belirlenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sonuçlarımıza göre tüm suşlar test edilen dezenfektanlara hassastır. Kullanılan iki dezenfektan MBC/MIC oranı 4'ün altında olan bakterisittir. A. baumannii'nin hastanede halihazırda kullanılan biyositlere duyarlılığı periyodik olarak belirlenmelidir. Bu strateji enfeksiyon kontrolü yönetiminde başarılı olacak ve dezenfektanlara karşı direncin olup olmadığını belirlememizi, duyarlılıkta azalma varsa dezenfektanların değiştirilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is a Gram-negative bacterium known for its ability to cause severe nosocomial and community acquired infections. In recent years, the rise in multidrug-resistant strains of A. baumannii has posed significant challenges to infection control and patient management. Disinfection plays an important role in preventing the transmission of A. baumannii within healthcare settings. However, the susceptibility of this pathogen to commonly used disinfectants depend on several factors such as the specific disinfectant, concentration, contact time, and the presence of biofilms. The susceptibility of A. baumannii to disinfectants is often influenced by its intrinsic characteristics, such as the production of efflux pumps, outer membrane impermeability, and the presence of resistance mechanisms. These factors can contribute to reduced susceptibility or resistance to disinfectants, rendering traditional disinfection methods less effective. This study aimed to evaluate the susceptibility of A. baumannii strains to two kinds of disinfectants (Oxivir excel foam®, chlortab®) that are currently in use at Başkent University Hospital Ankara, by determining minimum inhibitory concentrations (MICs) and minimum bactericidal concentrations (MBCs) using broth microdilution method. According to our results all strains were susceptible to tested disinfectants. According to the MBC/MIC ratio which were less than 4, both of disinfectants showed bactericidal activity. The susceptibility of A. baumannii to biocides which are currently used at hospitals should be determined periodically, this strategy will be successful in the management of infection control, and it will allow us to identify whether there is resistance to disinfectants or not, allowing change the disinfectants if there are decreases in susceptibility.