Otomotiv endüstrisinde kullanılan alüminyum alaşımı malzemelerin sürtünme ve aşınma karakteristiklerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation on friction and abrasion (tribological) properties of aluminium alloys used in automotive industry
  1. Tez No: 815975
  2. Yazar: ORUÇ CEYHUN DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, otomotiv sektöründe çok tercih edilmesi ve kolay ulaşılabilirliği nedeniyle Etial 140, Etial 171 ve Etial 177 kodlu alüminyum alaşım numuneler kullanılarak aşınma test cihazında aşınma deneyleri yapılmıştır. 1, 2, ve 3 kg lık ağırlıklar ile numunelerin çelik diske 500, 750 ve 1000 d/d'da 10 dakika boyunca sürtünmesi sağlanmıştır. Sürtünme sonucunda numunede oluşan kütle kaybı numuneler tartılarak tespit edilmiştir. Oluşan sürtünme katsayısını ortaya koyabilmek amacıyla, oluşan yanal kuvvet loadcell vasıtası ile ölçülmüştür. Yüzey sıcaklık değişimi dakika başlarında numune yüzeyinden lazerli termometre ile ölçülmüştür. Yapılan deneyler sonucunda aşınmanın; sıcaklık, yük, alaşım elementi ve devir sayısı gibi değişkenlere bağlı olduğu sonucuna varılmıştır. Aşınma dayanımı en iyi olarak Etial 140 malzemesi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Etial 140, Etial 171 and Etial 177 aluminum alloy samples were produced and wear tests were performed on the wear test machine. With the weights of 1, 2 and 3 kg, the samples were rubbed for 500, 750 and 1000 rpm. As a result of this friction, the mass loss in the sample was determined by weighing the samples. The surface temperature change was measured with a laser thermometer from each sample surface every minute. As a result of the experiments carried out; it is concluded that it depends on temperature, load, alloy element and variables.