Mesane kanseri hastalarında evrelemede tümörün lamina propria geçişinin incelenmesinde SMAD-2 ve MMP-9 molleküllerinin serum değerleri ve prognostik önemi
Serum values and prognostic significance of SMAD-2 and MMP-9 molecules in the examination of lamina propria transition in the staging of bladder cancer patients
  1. Tez No: 815976
  2. Yazar: YASİN YİTGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Mesane tümörlerinin prognozunda lamina proprianın tümör tarafından geçilmesi ile tümör evresi bir ileri safhaya geçmiş olur. Tümörün lamina propriayı geçip geçmediği ancak transuretral rezeksiyon sonrası anlaşılmaktadır. Çalışmamızda ameliyat yapılmadan tümörün lamina propriayı geçerken yaptığı hasarın moleküler düzeyde belirlenmesi amacıyla lamina proprianın geçilmesi sırasında oluşan yıkım ürünleri tespit edilerek ameliyat öncesi bu evrenin belirlenmesi amaçlandı. Bu yıkımda rol alan MMP-9 ve SMAD-2'nin mRNA ekspresyon ve protein düzeyleri incelenerek lamina proprianın geçişini anlamak istedik. Hastalar ve Yöntem: Anabilim Dalımızda değişi epitel hücreli mesane tümörü tanısı alan 57 hastanın transuretral tümör rezeksiyonu öncesi kan serum örnekleri çalışma grubu olarak tanımlandı. 20 sağlıklı kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Hastalardan alınan kanlar 4000 rpm'de 10 dakika santrifüj (Hettich Universal 32) edildikten sonra, ayrılan serumlar test sayısı tamamlanıncaya kadar -80C'de saklandı. Hastaların patolojik T evreleri belirlendi. Buna göre, Ta ve T1 evreleri kasa invaze olmayan mesane kanseri; T2 ve ileri evre olanlar ise kasa invaze mesane kanseri olarak gruplandırıldı. MMP-9 ve SMAD-2 moleküllerinin mRNA ekspresyon ve protein düzeyleri sırasıyla Real time PCR ve ELISA yöntemleri ile analiz edildi. Bulgular: Kontrol ve çalışma grubu arasında yaş, cinsiyet ve sigara kullanımı açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı. Mesane tümörlü hastalarda MMP-9 veSMAD-2 protein düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olarak arttığı (MMP-9 için p=0.0001, SMAD-2 için p=0.0001) bulunmuştur. Yukarıda bahsedilen iki grup arasında protein düzeylerinden farklı olarak gen ekspresyon ürünü olan mRNA düzeylerinin arasındaki farkın istatistiktel olarak anlamlı olmadığını saptadık. (MMP-9için p=0.89, SMAD-2 için p=0.99) Hastaların patolojik T evreleri arasında olan incelemede MMP-9 protein düzeyinin pT1 hastalarda pTa ve pT2hastalara göre anlamlı olarak arttığı bulunmuştur (sırasıyla p=0.018, p=0.02).SMAD-2 protein düzeyinde ise bu gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır. Gen ekspresyon ürünü olan mRNAdüzeyleri arasındaise MMP-9 ve SMAD-2 için gruplar arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç: MMP-9 ve SMAD-2 protein düzeylerinde mesane tümörlü hastalarda kontrol grubuna göre artmaktadır. MMP-9 protein düzeyi lamina proprianın invazyonunu gösteren pT1 evresini saptamada fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the prognosis of bladder tumors, the tumor stage upgrades when the lamina propria passes through the tumor. The tumors passing the lamina propria is understood after transurethral resection. In our study, mRNA expression and protein levels of the molecule SMAD-2 which is involved in the adhesion of the cells and molecule MMP-9 involved in the destruction of lamina propria in the basal membrane were investigated in order to determine the molecular damage of the tumor as it passed through the lamina propria. Patients and Methods: Blood samples of 57 patients with diagnosis of a changing epithelial cell bladder tumor before transurethral tumor resection were defined as the study group. 20 healthy control groups were included in the study. After blood collection from patients they were centrifuged at 4000 rpm for 10 minutes (Hettich Universal 32), the separated serum were stored at -80 ° C until the number of tests was completed. Pathologic T stages of the patients were determined. Accordingly, Ta and T1 stages are non-muscle invasive bladder cancer; T2 and advanced stage were grouped as muscle invasive bladder cancer. MRNA expression and protein levels of MMP-9 and SMAD-2 molecules were analyzed by Real time PCR and ELISA methods, respectively. Results: No significant difference was found between the control and study groups in terms of age, gender and smoking status. MMP-9 and SMAD-2 protein levels were found to be significantly increased in patients with bladder tumors compared to the control group. (p = 0.0001 for MMP-9, p = 0.0001 for SMAD-2). We found that the difference between the levels of mRNA, which is a gene expression product, is not statistically significant. (p = 0.89 for MMP-9, p = 0.99 for SMAD-2) MMP-9 protein level was found to be significantly increased in pT1 patients compared to pTa and pT2 patients. (p = 0.018, p = 0.02 respectively) Difference between SMAD-2 protein levels were not statistically significant. There was no significant difference between mRNA levels for MMP-9 and SMAD-2. Conclusion: MMP-9 and SMAD-2 protein levels increase in patients with bladder tumors compared to the control group. The level of MMP-9 protein would be useful in detecting the pT1 phase, showing the invasion of lamina propria.