Comparison of reservoir simulation techniques for gas reservoirs: semi-analytical tank flow model approach versus finite volume solutions
Gaz rezervuarları için rezervuar simülasyon tekniklerinin karşılaştırılması: yarı analitik tank akış modeli yaklaşımı ve sonlu hacimler yöntemi
  1. Tez No: 815978
  2. Yazar: TAYFUN JAMALBAYLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, hibrit bir rezervuar simülasyon yöntemini tanıtmakta ve bunun gaz kondensat rezervuarları bağlamında pratik uygulamasını araştırmaktadır. Yöntemin potansiyeli ve sınırlamaları, sonlu hacimler yöntemi kullanılarak geleneksel iki fazlı gaz yoğuşma modeliyle karşılaştırılarak değerlendirildi. Metodoloji, ortalama rezervuar basıncını ve doygunluğu hesaplamak için kütle korunumu denklemlerini kullanıyor. Daha sonra bu değerler, kuyu yerleşimleri dikkate alınarak analitik akış modeli kullanılarak rezervuar boyunca dağıtıldı. Sonlu hacimler modeli ayrıca karşılaştırma amacıyla bir kıyaslama modeli olarak geliştirildi. Sonlu hacimler modelinin geçerliliği, Eclipse simülasyon yazılımıyla karşılaştırılarak doğrulandı. Modelin geliştirme aşamasında adım adım ilerlendiği için tek fazlı akış ve Buckley-Leverett problemleri de ele alındı. Önerilen simülasyon yöntemi, sonlu hacimler yönteminin sonuçlarından önemli sapmalarla basınç ve doygunluk dağılımlarını hesaplayabiliyor. Özellikle kuyunun yakınındaki bölgeyi doygunluk açısından doğru bir şekilde hesaplayamamaktadır. viii Ancak yöntem hesaplama verimliliği ve hız açısından geleneksel yöntemleri geride bırakmaktadır. Yöntemi geliştirmek için gelecekteki bir öneri, hibrit yöntemden elde edilen basınç dağılımını geleneksel doygunluk hesaplamalarıyla birleştirmeyi içerir. Bu entegrasyon, yöntemin hız avantajlarını korurken doygunluk dağılımı farklılıklarını düzeltebilir. Özetle, hibrit rezervuar simülasyon yöntemi, rezervuar simülasyon teknikleri için umut verici bir ilerleme sunmaktadır. Çalışmanın sonucu, bu sınırlamaları gidermek için bir yol sunarak daha verimli bir rezervuar simülasyon aracının önünü açabilir.
Özet (Çeviri)
This study introduces a hybrid reservoir simulation method and explores its practical application in the context of gas condensate reservoirs. The method's potential and limitations are evaluated by comparing it with the traditional two-phase gas condensate model using the finite volume method. The methodology employs material balance equations to compute the average reservoir pressure and saturation. Subsequently, these values are propagated across the reservoir using the analytical flow model, while taking into account well placements. The finite volume model is additionally developed as a benchmark model for the sake of comparison. The validity of the finite volume model is established through a comparison with Eclipse simulation software. In order to facilitate the model's development, it also addresses single-phase flow and Buckley-Leverett problems. The proposed simulation method calculates the pressure and saturation distributions with considerable deviations from the results of the finite volume method. Especially, it struggles to accurately depict the region near the wellbore, in terms of vi saturation. However, the method is superior in terms of computational efficiency and surpasses traditional methods in terms of speed. To enhance the method, a future recommendation involves combining the pressure distribution from the hybrid method with traditional saturation calculations. This integration could rectify saturation distribution discrepancies while retaining the method's speed advantages. In summary, the hybrid reservoir simulation method presents a promising advancement for reservoir simulation techniques. The study's outcome offers a pathway to address these limitations, paving the way for a more efficient reservoir simulation tool.