Eğitim nafakası
Education alimony
  1. Tez No: 815979
  2. Yazar: SAMET GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ AZİZ MİDYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmamızın konusunu ana ve babanın bakım borcunun süre yönünden kapsamını genişleten TMK m. 328 f. 2 hükmü oluşturmaktadır. Söz konusu düzenleme, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile getirilmiş yeni bir hüküm olup kaynağını İsviçre Medeni Kanunu'nun 277. maddesinden almaktadır. Bu yönüyle TMK m. 328 f. 2 hükmü, TMK m. 328 f. 1'de kendine yer bulan ana ve babanın, çocukların bakım ve eğitim giderlerini karşılama süresinin çocuğun ergin olmasına kadar devam edeceği yönündeki düzenlemenin istisnasıdır. Her ne kadar Eski Medeni Kanun'da benzer bir düzenleme bulunmasa da konunun Türk Hukuku için yeni olduğu söylenemez. Ergin çocukların eğitimini devam ettirmek için nafaka talebiyle açtıkları davalar Eski Medeni Kanun döneminde Yargıtay'ı çözüm üretmek mecburiyetinde bırakmıştır. Yargıtay, söz konusu nafaka taleplerini yardım nafakası olarak niteleyerek bu sorunu çözme yoluna gitmiştir. TMK m. 328 f. 2 hükmüyle birlikte ergin çocukların eğitimini devam ettirmek için nafaka talebiyle açtıkları davalar yasal bir zemine kavuşmuş olsa da hükmün yeni olması uygulamada birtakım sorunlar meydana getirmiştir. Yargıtay, TMK m. 328 f. 2 hükmünün hukukumuza girmesinden sonra da Eski Medeni Kanun döneminde geliştirdiği içtihatlar doğrultusunda kararlar vermeye devam etmektedir. Ayrıca söz konusu nafakanın niteliği ile ilgili doktrinde ileri sürülen görüşler incelenmiştir. Neticeten çalışmamızda eğitim nafakası talebinin dayanağı olan TMK m. 328 f. 2 hükmü ve uygulamadaki sorunlara değinilerek çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is art. 328 p. 2 of Turkish Civil Code (TCC) which is extending in terms of duration the scope of the parents liability for maintenance of their children. The referred clause is a new provision introduced by the Turkish Civil Code No. 4721 and takes its source from Article 277 of the Swiss Civil Code. In this respect, TCC art. 328 p.2 -is an exception to the provision of TCC art. 328. p. 1, which indicates that the period during which the parents shall be responsible to provide for the maintenance and educational costs of their children shall continue until the child reaches adulthood. Although there is no similar clause in the former Civil Code, it is not a brand new subject to Turkish Law. At the time of former Civil Code, the lawsuits filed by adult children demanding alimony in order to continue their education compelled the Court of Appeal to find a solution. The Court of Appeal found a solution by defining the claims of alimony as support allowance. TCC art 328 p.2 introduced a legal basis for those lawsuits filed by the children for the support of their parents to their education, however, being novice, it has also given way to some problems in the application of the same. After the introduction of TCC art. 328 p.2, the Court of Appeals' jurisprudence in this regard remains in line with those rendered during the time of former Civil Code. In addition, the views advanced in the doctrine about the nature of the subject alimony were also cited. Lastly, in this study, analysing the provision of TCC art. 328 p.2 and touching on the problems in practice, we have given our humble proposals of solution to such problems.