Covid-19 pandemi döneminde mesleki eğitimde karşılaşılan zorluklara ilişkin bir durum çalışması
A case study on the difficulties encountered in vocational education during the Covid-19 pandemic timeline
- Tez No: 816008
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, pandemi sürecinde mesleki ve teknik eğitim kurumlarının yaşadığı zorlukları ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma grubu amaçlı örneklem yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili merkez ilçesinde yer alan bir mesleki ve teknik eğitim veren ortaöğretim kurumunda görev yapan 5 Kültür Dersi ve 4 Meslek Dersi olmak üzere 9 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Ortaya çıkan araştırma bulgularına göre, beceri temelli derslerin işlenmesinde uzaktan eğitimin yetersiz kaldığı, öğrencilerin büyük kısmının uzaktan eğitim derslerine katılmadığı tespit edilmiştir. Öğrenci kaynaklı sorunların yanında öğretmen ve veli kaynaklı sorunların eğitim sürecini olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Veli kaynaklı sorunların temel olarak velilerin eğitim sistemine dahil olmaması ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen kaynaklı sorunların ise düşük hazırbulunuşluk, pandemi sürecine bağlı olarak ortaya çıkan korku, kaygı ve deneyimsizlik ile ilişkili olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre EBA uygulaması olmak üzere uzaktan eğitim sistemlerinin alt yapı ve içerik olarak geliştirilmesinin, uzaktan eğitim sürecinde her öğrencinin sisteme dahil olmasına yönelik yatırımların uzaktan eğitim sistemini geliştireceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to reveal the difficulties experienced by vocational and technical education institutions during the pandemic process. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group was determined by using maximum variation sampling, one of the purposive sampling methods. The study group of the research consists of 9 teachers, 5 Culture Courses and 4 Vocational Courses, working in a secondary education institution providing vocational and technical education in the central district of Gaziantep in the 2020-2021 academic year. Semi-structured interview form and personal information form were used as data collection tools. According to the research findings, it has been determined that distance education is insufficient in the teaching of skill-based courses, and most of the students do not attend distance education courses. In addition to student-related problems, it has been concluded that teacher and parent-related problems negatively affect the education process. It has been determined that parent-related problems are mainly related to the fact that parents are not included in the education system. It has been observed that teacher-related problems are associated with low readiness, fear, anxiety and inexperience due to the pandemic process. According to the results of the research, it was concluded that the development of the infrastructure and content of the distance education systems, including the EBA application, and the investments for the inclusion of each student in the distance education process will improve the distance education system.