Narrating beyond human: Econarratology in contemporary Turkish literature
İnsanın ötesini anlatmak: Çağdaş Türk edebiyatında ekoanlatıbilim
- Tez No: 816017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ESRA ALMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma çağdaş Türk romanındaki ekolojik anlamda duyarlı metinlerin güncel anlatıbilimsel yaklaşımlara dayalı ekoeleştirel okumalarını sunmaktadır. Her bölüm insanla insan dışı arasındaki ilişkilerin metinsel izleri sürer ve metinlerin insan dışı dünyayı nasıl anlatısal yapılar kullanarak temsil ettiklerini inceler. Bu anlatısal temsillerin duygusal ve zihinsel açıdan okurla nasıl ilişki kurduğunu sorgular. Tezin teorik yaklaşımını gösteren birinci bölüm ekoeleştiri ve anlatıbilimin ortak gelişimlerini kısaca açıklayıp Türk edebiyatı üzerine yapılmış ekoeleştirel çalışmaların bir özetini sunar. İkinci bölüm Faruk Duman'ın Sus Barbatus! üçlemesinde insan dışı çevrenin kurulumuna ve deneysel anlatıcı tipinin rolüne odaklanır. Türk kültürüne ve yerel coğrafyaya özgü geleneksel hikâye anlatıcısı tipiyle romandaki anlatıcı arasında bağ kurarak yerel deneyimin ekolojik olarak duyarlı metinlerdeki rolü tartışır. Üçüncü bölüm Sema Kaygusuz'un Yüzünde Bir Yer romanındaki sen anlatıcının ve insan dışı varlıkların anlatısal kurgudaki etkin rollerini analiz eder. Tarihsel travmaların temsilinde insan dışı varlıkların kullanımının rolünü inceler. Dördüncü bölüm ise Latife Tekin'in Zamansız ve Deniz Gezgin'in YerKuşAğı romanlarını birlikte ele alarak anlatısal benzerliklerini ortaya koyar. Tekin ve Gezgin arasında edebi bir akrabalık kurar ve her iki romandaki insan dışı anlatıcıların algısal süreçlerinin nasıl metne aktarıldıklarını tartışır.
Özet (Çeviri)
This study presents eco-critical readings of ecologically conscious contemporary Turkish novels, based on current narratological approaches. Each chapter investigates the textual traces of the relationships between humans and non-human entities, examining how the texts represent the non-human world through narrative structures. It questions how these narrative representations establish emotional and cognitive connections with readers. The first chapter, which demonstrates the theoretical approach of the thesis, briefly explains the shared developments of eco-criticism and narratology, and it provides an overview of ecocritical studies conducted on Turkish literature. The second chapter focuses on the construction of the storyworld and the role of the experimental narrator in Faruk Duman's Sus Barbatus! trilogy. It discusses the role of local experience in environmental texts by establishing a connection between the traditional storytelling practices specific to Turkish local culture and the narrator in the novel. The third chapter analyzes the active roles of the second-person narration and non-human entities in the narrative structure of Sema Kaygusuz's novel Yüzünde Bir Yer (Every Fire You Tend). It examines the use of non-human entities in representing historical traumas. The fourth chapter examines the narrative similarities between Latife Tekin's Zamansız (Timeless) and Deniz Gezgin's YerKuşAğı (EarthBird) together. It establishes a literary kinship between Tekin and Gezgin and discusses how the perceptual processes of the non-human narrators are conveyed in both novels.