A model of delegation in bargaining
Pazarlıkta delegasyon modeli
  1. Tez No: 816018
  2. Yazar: GÖKÇE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, en az bir tarafın grup olduğu pazarlık karşılaşmalarında delege seçiminin denge durumlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. İşbirliksiz bir yaklaşım ve üç aşamalı bir pazarlık oyunu aracılığı ile delegenin grup içi pazarlıkta ayrıcalığa sahip olduğu durumlarda grup tarafından alınan pay ile grup içi dağılım arasında bir tercih dengesi (trade-off) oluştuğu gösterilmektedir. Buna bağlı olarak, birden fazla denge noktasının var olduğunu gösteriyor ve bu denge noktalarını karakterize ediyoruz. Delege seçim yöntemleri, bireylerin zaman tercihleri ve grup içi pazarlık kurumu gibi çeşitli faktörleri dikkate alarak denge profillerindeki değişimi araştırıyoruz. Bulgularımız, bu faktörlerdeki farklılıkların denge stratejilerinde önemli değişikliklere yol açtığını göstermektedir. Özellikle, çoğulculuk kuralına göre, grup içi pazarlıkta bir delegeye ilk teklifi yapma yetkisinin verilmesi, daha zayıf grup üyesinin seçildiği denge noktalarının sayısında artışa neden olurken, oybirliği gereksinimi çoğu denge noktasında daha güçlü bir grup üyesinin delege olarak tercih edilmesine yol açar. Ayrıca, grup üyelerinin iskonto faktörlerinin arasındaki farkın da delege seçiminde önemli belirleyiciler olduğunu göstermekteyiz.
Özet (Çeviri)
This thesis examines delegate selection in bargaining encounters where one side consists of a group. Employing a non-cooperative approach, we propose a three-stage bargaining game to analyze the trade-off that arises between the group's share of the surplus and the distribution within the group when a delegate holds a privileged position in the in-group bargaining stage. We show that there exist multiple equilibria and characterize them. We explore the trade-off by taking into account various delegate selection methods, individuals' time preferences, and in-group bargaining institutions. Our findings demonstrate that differences in these factors lead to substantial changes in equilibrium strategies. Specifically, under majority rule, granting a delegate the first proposer right in in-group bargaining results in an increase in the number of equilibria in which a weaker group member is elected, whereas a unanimity requirement leads to a stronger group member being preferred as the delegate in most of the equilibria. Furthermore, we illustrate that group members' discount factors are another important determinant of delegate selection.