A comparison of two privateuniversity administrations in the US and Turkey
Turkiye ve ABD'deki iki özel universite yonetimlerinin karşılastırılması
- Tez No: 368031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez Amerika Birleşik Devletleri'nde özel bir üniversite olan DePaul Üniversitesi ile Türkiye'de bir vakıf üniversitesi olan Süleyman Şah Üniversitesinin yönetimlerini bir vaka çalışması olarak ele alıp karşılaştırmaktadır. Bu mukayesede Mintzberg'in organizasyon yapı tasarımı çalışması teorik bir çerçeve olarak kullanılmaktadır. Tez başlangıçta yönetim hiyerarşisinin farklı kademelerinde bulunan mütevelli heyeti, başkan, başkan yardımcısı, dekan, bölüm başkanı, profesör, vs.nin görev ve sorumluluk, otorite ve güç kullanımı, yetki göçerme ve gücün dağılımı açılarından mukayeseli bir değerlendirme ile incelemektedir. Sonrasında çalışma insan kaynakları yönetiminin bazı uygulamalarının örneğin, ön değerlendirme, işe alım, eğitim, performans değerlendirme ve yükseltme perspektiflerinden farklılıklarını ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın ışığı altında tez her bir idari sistemin tanımlanan ayırt edici özellikleri içinde üstünlüklerini, zayıflıklarını, fırsat ve risklerini ortaya çıkarır ve iç ve dış faktörleri bir araya getiren bir SWOT analizi ile özel/vakıf üniversitelerinin idari sistemleri için ideal bir model önerir.
Özet (Çeviri)
The thesis compares the administrations of DePaul University (private) in the United States and Süleyman Şah University (foundation) in Turkey, both higher educational institutions, as a case study. In this comparison, Mintzberg's organizational design study is widely used as a theoretical framework. The thesis initially deals with a comparative evaluation of duties and responsibilities, exercises of authority and power, delegation of authority and distribution of power issues in various levels of the managerial hierarchy such as trustees, presidents, vice-presidents, deans, department chairs, professors, etc. Then, it contrasts some aspects of their human resources management practices such as recruiting, hiring, training, evaluating and promoting. In light of this analysis, the thesis reveals strengths, weaknesses, threats and opportunities of each managerial system within these defined distinct features and offers an ideal model for the administrative system of private/foundation universities through a SWOT analysis that combines their internal and external factors.