Reference, necessity, and social terms
Referans, zorunluluk ve sosyal terimler
- Tez No: 816020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEHEZKEL SANDY BERKOVSKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezin amacı Kripke'nin referans ve modalite üzerindeki teorilerinin toplumsal nesnelere gönderimde bulunan toplumsal terimlere uygulanabilirliğini sınamaktır. İşin özelinde, toplumsal nesnelerin özel isimleri ve toplumsal tür isimlerinin sadece Kripke'nin katı belirleyiciler fikrine karşı örnekler oluşturmalarından değil, aynı zamanda Kripke'nin sunmuş olduğu bazı metafizik zorunluluklara tezatlar ortaya çıkarttıklarından dolayı böyle bir uygulamanın dolaysız bir şekilde başarılamayacağını savunuyorum. Bu tip problemleri çözmek için katı belirleyiciler hakkında minimal derecede konvansiyon bazlı bir fikir olan“aynılık kriteri”fikrini ortaya koyuyorum. Bu fikire göre, bir dili konuşanlar kullandıkları terimlerin seçtiği varlığı mümkün dünyalarda takip etmek için bir konvansiyon, bir kriter kullanmaktadırlar. Bunu göstermek için de farklı alanlardan katı belirleyici örneklerinin arkalarında yatan aynılık kriterlerini çözümlüyorum. Son olarak, söz konusu sosyal varlıklar olduğu zaman, kullanmamız gereken aynılık kriterinin Searle'ün sosyal ontolojiye kasıt ve kanı bazlı yaklaşımlarından türemesinden ziyade, toplumsal yapıp etmelerden türemesi gerektiğini savunuyorum. Bu küçük çaplı paradigma değişimi hem toplumsal olgularda sıkça görülen epistemik opaklığı hesaba katabilirken hem de Searle'ün sosyal ontolojiye yaklaşımının yaratacağı modalite problemlerini çözebilmektedir. Yapıp etmeleri merkeze koymanın başka bir sonucu da toplumsal varlıkları ve bağlamlardaki değişimleri içeren karşıolgusal önermelerin değerlendirilmesinin dolaysız ve a priori bir şekilde olamayacağıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide an application of Kripke's views regarding reference and modality into social terms which pick out social entities. Specifically, I argue that a non-problematic application is not possible as proper names of social entities and social kind names provide counterexamples not only to Kripke's thesis of rigid designation but also to his proposed metaphysical necessities. To circumvent such worries, I introduce the minimally conventionalist idea of criterion of identity regarding rigid designation. The idea is that speakers actually employ a convention, a criterion to track the sameness of an entity across possible worlds. I show this by arguing that cases of rigid designation from varying domains involve the employment of such conventions which come into play to ensure that the same entity is picked out across all possible worlds. Lastly, I argue that, instead of the classical Searlean intention and belief-based approach to social ontology, we must employ practices to track social entities across possible worlds. The benefit of this proposed paradigm shift is that it can both take into account epistemic opacity that is normal of social phenomena and solve modal problems which spring from the Searlean view on the constitution of social phenomena. The upshot of putting practices at the center is that one cannot evaluate counterfactuals that involve both social entities and shifts in social contexts in a straightforward and a priori fashion.