Intergenerational transmission of education: A case study of Covid-19
Eğitimin kuşaklararası aktarımı: Covıd-19 dönemi üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 816021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE PELİN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Eğitimin nesiller arası aktarımı, gelişmiş ülkeler için teorik ve ampirik olarak iyi anlaşılmış bir konudur. Ancak, bu olguyu gelişmekte olan ülkeler bağlamında anlamamız gerekiyor. Bu çalışmada, 2021 Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması'nı kullanarak, COVID-19 Çevrimiçi Eğitim Döneminde annelerin eğitimi ile çocuklarının çevrimiçi eğitim deneyimi arasındaki nedensel bağlantıyı tahmin etmek için 1997 Türkiye Zorunlu Eğitim Kanunu'nun neden olduğu dışsal varyasyonu kullanıyoruz. Çalışmamızın sonucunda, eğitim reformunun çocukların erişebildiği bilgi ve iletişim teknolojileri, çocuğun çevrimiçi derslere en az bir kez katılma olasılığı, bilgisayar veya internette geçirilen toplam ve eğitim amaçlı süresi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığını buluyoruz. Ancak, reformun interneti ev ödevi yapmak için kullanma üzerinde olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu buluyoruz. Bu sonuçlar, annenin reform durumunun çevrimiçi eğitimin“niceliğini”etkilemediğini ancak çevrimiçi eğitimin“niteliğini”etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The intergenerational transmission of education is a well-established idea theoretically and empirically for developed countries. Yet, we must still understand this phenomenon in a developing country context. In this study, we utilize the exogenous variation induced by the 1997 Compulsory Schooling Law of Turkey to estimate the causal link between mothers' education and their children's online education experience during COVID-19 Online Education Era by using the 2021 Survey on Information and Communication Technology (ICT) Usage in Households and by Individuals. We find that the education reform did not significantly affect the information and communication technologies the children have access to, the probability of participating in online classes at least once, and the total and educational hours spent on the computer or the internet. However, we find that the reform positively and significantly affected using the Internet to do homework. These results indicate that the mother's reform status does not affect the“quantity”of online education, but it affects the“quality”of online education.