Gagauz Şair Güllü Karanfil'in şiirleri üzerine bir inceleme
An analysis on the poems of Gagauz Poet Güllü Karanfil
  1. Tez No: 816029
  2. Yazar: OĞUZHAN YETİŞTİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SİBEL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Güllü Karanfil, günümüz Gagauz edebiyatının yaşayan önemli kadın şairlerinden birisidir. Şair yönünün yanında yazar, filolog, çevirmen ve yayıncı gibi kimlikleri ile de tanınan bir isimdir. Bu çalışmada çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Güllü Karanfil'in şiirleri tema, yapı, üslup ve söz varlığı açısından incelenmiştir.“Gagauz Şair Güllü Karanfil'in Şiirleri Üzerine Bir İnceleme”başlıklı çalışma, dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde ilk olarak Gagauz Türklerinin yaşadıkları yerler, nüfusları, kökenleri, adı ve tarihî geçmişleri hakkında genel bilgiler aktarılmıştır. Devamında Gagauz dili ile çağdaş edebiyatı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Güllü Karanfil'in hayatı, edebî şahsiyeti ile eserlerine odaklanılmıştır. Bu bölümde Karanfil'in edebî biyografisi detaylı bir şekilde sınıflandırılarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Karanfil'in şiirleri tema, yapı ve üslup açısından incelenmiştir. Son olarak dördüncü bölümde, şiirlerinde geçen ad, sıfat, fiil, ünlem, ikileme, deyim ve kalıp sözler tespit edilerek söz varlığı ortaya konulmuştur. Sonuç kısmında ise bu çalışmada elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Kaynakça ve Ekler bölümü ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Güllü Karanfil is one of the important living women poets of today's Gagauz literature. In addition to his poetic character, he is a name that is admired for his author, philologist, translator and publisher identities. In this study, the poems of Güllü Karanfil, who has a versatile personality, were examined in terms of subject, structure, style and vocabulary. The study titled“An Analysis on the Poems of Gagauz Poet Güllü Karanfil”consists of four parts. In the First Chapter, firstly, general information about the places where Gagauz Turks live, their population, origins, names and historical backgrounds are given. Afterwards, information about Gagauz language and contemporary literature is given. In the second part, the life of Güllü Karanfil, her literary personality and her works are focused. In this section, the literary biography of Karanfil has been classified and discussed in detail. In the third chapter, Karanfil's poems are examined in terms of theme, structure and style. Finally, in the Fourth Chapter, nouns, adjectives, verbs, exclamations, reduplications, idioms and formulaic words in his poems were determined and his vocabulary was revealed. In the conclusion part, the data we obtained in our thesis were evaluated. The study was concluded with the Bibliography and Appendices section.