التعديل على الإبهام عند الإمام الشافعي دراسة تأصيلية تطبيقية في كتاب الأم
et-Tadil Ala el-İbham İnd el-İmam eş-Şafii Dirasa Ta'siliye Tatbikıye Fi Kitap el-Um
  1. Tez No: 816028
  2. Yazar: ASMAA AL BOGHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİ ELSEYYİD ELLAHHAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Şam Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 496
Özet
Şöhreti etrafta yayılan en tanınmış ilim adamları arasında İmam Şafiidir. İmam Şafii çokça Kitaplar telif etmiş ve bu kitaplar içinde hadis ve eserleri delil olarak göstermiştir. Ancak, bilinmeyen (Mubham) ravilerin; bazı hadislerden İmam'ın delilleri bulunmaktadır. Ve bazı Hadislerin Tadil ale elibham bulunmaktadır. İmam'ın yaptığı çalışma ile farklı farklı görüşlü Alimler bulunmaktadır. Alimler kendi görüşlerinde ısrarcı olmalarının sebebi'de, Hadis koşullarına vurgu yapmalarındandır. Bunun için bu tezde Eltadil ale elibhem konusu üzerinde durdum. İmam Şafiide Elum Kitabında uygulama usulü ''Eltadil ale elibham ind el İmam el Şafii dirasa Tasıliye Tatbikıye fi kitab elum'dır''. Tezimi Mukaddime ve hazırlık kısımları olarak iki bölüme ayırdım. Birinci bölüm; Usul (Dirasa Tasıliye)'ye ayırdım. Bu bölümü dört kısma ayırdım. 1.Kısım: İbham ve hükümleri. 2.Kısım: Eltadil ale elibham konusu. 3.Kısım: Um kitabında Eltadil ale elibham lafız değişiklikleri ve sebepleri. 4.Kısım: Mubham Sikaları Kitab elum'da bulmak. İkinci Bölüm: Uygulama (Dirasa Tatbikıye)'ye ayırdım. Bu bölümü'de üç kısma ayırdım. 1.Kısım: Hadiste İrsal bulunmamakta, Mubham Sikaları'nda bulmak. 2.Kısım: Hadiste İrsal bulunmakta, Mubham Sikaları'ndada bulunmaktadır. 3.Kısım: Bulunan Mubham Sikaları hakkında ''Tadil ve Carıh Alimleri'nin görüşlerinden bahs ettim. Bunun sonunda ek olarak hadisleri bulunamayan Mubham ve Sikalar içinde değindim. Sonuç konusunun içeriğinde önemli bulgular ve tavsiyeler bulunmaktadır. Çalışmamda İmam Şafii'nin Elsan'a Elhadisiye ye önem verdiğini vurguladım. Eltadil ale elibham konusun'da bir biri ile entegreli şekilde ve formüle ettim. Konu hakkındaki tüm müfredatları içermektedir ve uygulamaları ise Elum Kitabındandır. İmam Şafii'de bulunan Eltadil ale elibham konusun'daki durumları toplamaya ve onları bulmaya önem gösterdim. Eltadil ale elibham konusun'da doğru görüşleri izah ettim. İmam Şafii'nin Eltadil ale elibham konusu için kullandığı lafızların hedefini açıkladım. İmam Şafii'nin elibham sebepleri konusu'daki önemli nedenlerini açıkladım. Metin ve Senedin Mubhamını ve tadil ale elibham konusunu bulmak için tez çalışması bir kaç yolu derleyip topladım. Eltadil ale elibham konusundaki Alimlerin açıklamalarında bahs ettikleri kuralları toplamaya çalıştım. Doğruluğu her zaman yerine gelmez. Tez çalışması ayrıca; İmam Elbayhaki'nin çabaları sonucunda Elum kitabındaki Elsikat Elmubhamin-i bularak ortaya koydum. Eltadil ale elibham konusundaki Elum kitabındaki vaziyet sayısı yüz yirmi sekiz'dir. Seksen altı vaziyet İrsal bulunmamakta, kırk iki vaziyet İrsal bulunmakta; İmam Şafii tarafından İbham edilen Sikaların sayısı otuz iki'ye ulaştı.İmam Şafii'nin bazı Hocalarından ne özel nede genel Teracim kitapları bahsetmediklerini ortaya çıkardım. Sened'den düşen Elum Kitabındaki konuda,İbham vaziyeti birden fazla olabileceği ortaya çıkıyor. İmam Şafii tarafından tadil edilen her Mubham Sika'yı tercih ederek sonuçlandırdım. Hadis Hükümler'inde bulunan Eltadil ale Elibham konusun'dadoğruluk delili vardır. Tez çalışması sonucunda: Çalışmam özellikle El mubhamat ilmi'ne ve El carıh ve Eltadil İlmi'ne genelde itina ile tavsiye etti. Bu duruma İslam İlmi Araştırmacıları daha çok değer vereceklerdir. Böylece; Atalarımızın bize bıraktıklarını: gözden geçirerek ve yorumda bulunarak düzenleyip koruruz.
Özet (Çeviri)
Imam Shafii is among the most well-known scholars whose fame spreads around. He wrote many books and presented the hadiths in these books. However, in some of these hadiths there are unknown (Mubham) narrators; and Tadil ale Alibham. There are scholars with different opinions regarding the work done by the Imam. The reason why scholars insist on their opinions is that they emphasize the conditions of the Hadith. For this reason, I focused on the subject of Altadil ale Alibhem in this thesis. In the Book of Imam Shafii Alum, the application method is“Altadil ale Alibham ind Al Imam al Shafii dirasa Tasiliye Tatbikiye fi kitab Alum”. I divided my thesis into two parts after the Introduction and preparation parts. First part; Usul (Dirasa Tasiliye). And I divided this section into four parts. Part 1: Ibham and its Rules. Part 2: The subject of Altadil ale Alibham. Part 3: Altadil ale Alibham wording changes and their reasons in the book of Alum. Part 4: Searching for the Mubham Sikas in Kitab elum. Second Chapter: I devoted it to application (Dirasa Tatbikıye). I divided this section into three parts. Part 1: Finding the Mubham Sikas in hadiths in which there is no Irsal. Part 2: Finding the Mubham Sikas in hadiths in which there is Irsal. Part 3: I talked about the opinions of“Tadil and Jarih Scholars”about the Mubham Sikas found. At the end of this, I also mentioned Mubham and Sikas, whose cannot be found." The content of the conclusion contains important findings and recommendations. In my work, I emphasized that Imam Shafii attaches importance to Alsana'a Alhadisiye. I have formulated Altadil ale Alibham in an integrated way. It contains all the curriculum on the subject and its applications are from the Book of Alum. I paid attention to collecting and finding the situations in Altadil ale Alibham subject found at Imam Shafii. I explained the correct views on the subject of Altadil ale Alibham. I explained the purpose of the words used by Imam Shafii for the subject of Altadil ale Alibham. I explained the important reasons of Imam Shafii in the topic of alibham reasons. I have compiled and collected a few ways to find the mubham of the text and the document and the subject of the atadil ale elibham. I tried to collect the rules mentioned by scholars in their explanations regarding Altadil ale Alibham. Their accuracy is not always fulfilled. The thesis work also; As a result of Imam Albayhaki's efforts, I found and presented Alsikat Almubhamin in the book of Alum. The number of situations in the book of Alum regarding Altadil ale Alibham is one hundred and twenty-eight. Eighty-six cases have no Conveyancing, forty-two cases have Conveyancing; The number of Sikas despite the Ibhamed by Imam Shafii reached thirty-two. I discovered that some of Imam Shafi'i's teachers were not mentioned in their Terajim books, neither specific nor general. It turns out that there may be more than one Ibham situation in the matter of the Book of Alum, which falls out of the Sened. I concluded by choosing each Mubham Sika as modified by Imam Shafii. There is evidence of accuracy in the subject of Altadil ale Alibham in the Hadith Rulings .As a result of the thesis study: My work recommended especially the science of Al mubhamat and the Science of Al jarh and Al tadil. Islamic Science Researchers will value this situation more. Like this; By reviewing and commenting, we organize and preserve what our ancestors left us.