Ortognatik cerrahi hastalarında cerrahi anatomi bölgelerinin radyomorfometrik değerlendirilmesi
Radiomorphometric evaluation of surgical anatomy compartments in orthognatic surgery patients
- Tez No: 816030
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MALKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ortognatik Cerrahi Hastalarında Cerrahi Anatomi Bölgelerinin Radyomorfometrik Değerlendirilmesi Amaç: Bizim bu çalışmadaki amacımız iskeletsel sınıf I, sınıf II ve sınıf III olgularda çeşitli anatomik parametre ölçümlerinin karşılaştırılarak ortognatik cerrahi güvenliğini artırmak amacıyla bir optimizasyon sağlamak ve hasta morbiditesini azaltacak bir veri tabanı sağlamaktır. Materyal ve Metot: Yaşları 18-30 arası değişen, iskeletsel Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III 56 adet olguyu çalışmamıza dahil ettik. Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi AD arşivinden elde edilen konik ışınlı bigisayarlı tomografi (KIBT) verileri alındı. Veriler Simplant ve Romexis yazılım programları ile dönüştürülerek belirlediğimiz anatomik landmarkların ölçümleri alındı. Elde edilen verilerin istatistiksel inceleme ve analizi yapıldı. Bulgular: İncelediğimiz parametreler arasından inen palatin arter ile apertura piriformis arası mesafe sağda ortalama olarak erkeklerde 42.30 mm, kadınlarda 39.94 mm olarak ölçüldü. Bu mesafe erkeklerde kadınlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p=0,029). Solda ortalama olarak erkeklerde 41.43 mm, kadınlarda 39.42 mm olarak ölçüldü. Bu mesafe erkeklerde kadınlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p=0,028).
Özet (Çeviri)
Radiomorphometric Evaluation of Surgical Anatomical Landmarks in Patients With Orthognathic Surgery Aim: Our aim in this study is to compare various anatomical parameter measurements in skeletal class I, class II ve class III cases, thus providing an optimization in order to increase the safety of orthognathic surgery and creating a database that will reduce patient morbidity. Material and method: We included 56 cases of skeletal class I, class II and class III aged between 18-30 years in our study. Cone beam computed tomography (CBCT) data of the cases were obtained from Atatürk University Faculty of Dentistry Oral, Dental and Maxillofacial Surgery archive. The data were converted with Simplant and Romexis software programs and the measurements of the anatomical landmarks we determined were taken. Statistical analysis of the obtained data was performed. Results: Among the parameters we examined, the distance between the descending palatine artery and the aperture piriformis on the right was 42.30 mm in men and 39.94 mm in women. This distance was statistically significantly higher in men than in women (p=0.029). On the left, it measured 41.43 mm in men and 39.42 mm in women. This distance was statistically significantly higher in men than in women (p=0.028).