Ters yüz öğrenme modeline dayalı öğretim etkinliklerinin sınıf içi uygulamalarından yansımalar
Reflections from in-class practices of teaching activities based on the reverse learning model
- Tez No: 816040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN HACISALİHOĞLU KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırmanın amacı, altıncı sınıf matematik dersinde“ondalık gösterim”alt öğrenme alanının Ters Yüz Öğrenme Modeli (TYÖM) ile uygulanmasına ilişkin sınıf içi yansımaları ortaya çıkarmaktır. Araştırmada durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Trabzon ilinin Beşikdüzü ilçesinde bir devlet okulunun altıncı sınıfında öğrenim gören, kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile seçilen ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 20 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, Ters Yüz Öğrenme Etkinlik Yaprakları, araştırmacı gözlemleri ve yarı yapılandırılmış öğrenci görüş formları ile toplanmıştır. Araştırma, beş hafta ve toplam 25 ders saati sürmüştür. TYÖM uygulamaları kapsamında kazanımlara uygun konu anlatım videoları, çoklu ortam uygulamaları ve çalışma soruları Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ders modülü üzerinden öğrencilere gönderilmiştir. Öğrencilere gönderilen video, uygulama, alıştırma, özet ve konu tarama testlerinin takibi EBA ders modülü raporlar bölümünden sağlanmıştır. Okul dışında yapılacak çalışmaları tamamlayarak okula gelen öğrencilere uygulamak üzere sekiz adet etkinlik yaprağı hazırlanmıştır. Bu etkinlik yaprakları öğrencilerin, matematik dersi öğretim programında yer alan kazanımları TYÖM uygulamalarıyla okul dışında ne düzeyde öğrendiklerini ölçmek, eksik ve yanlış öğrenmelerini giderebilmek amacıyla geliştirilmiştir. Elde edilen veriler nitel veri analiz yöntemlerinden betimsel analiz ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucu, TYÖM'nin ilgi çekici, eğlenceli, derse aktif katılımı sağlamaya faydası olan bir yöntem olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma kapsamında, TYÖM'nin uygulama sürecinde sınıf içi etkinliklere daha fazla zaman ayrılması ile birlikte öğrenci-öğrenci etkileşiminin olumlu yönde geliştiği dolayısıyla akran eğitiminin gerçekleştiği görülmüştür. Öğrencilerin etkinlik temelli öğretim sürecine aktif olarak katılmaları ve rahat bir iletişim süreci geliştirmelerinden yola çıkılarak TYÖM'nin öğrencilerde belirtilen becerilerin geliştirilmesinde olumlu bir rolünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the classroom reflections on the application of the“decimal notation”sub-learning field with the Flipped Learning Model in the sixth grade mathematics lesson. Case study method was used in the research. The study group of the research consists of 20 students who are studying in the sixth grade of a public school in the Beşikdüzü district of Trabzon province, selected by the easily accessible case sampling and voluntarily participated in the study. Data were collected through Flipped Learning Activity Sheets, researcher observations, and semi-structured opinion forms. The research lasted for five weeks and a total of 25 course hours. Within the scope of FLM applications, lecture videos, multimedia applications and study questions were sent to the students via the Education Information Network (EIN) course module. The videos, applications, exercises, summaries and subject screening tests sent to the students are tracked in the reports section of the EIN course module. Eight activity sheets have been prepared to apply to students who come to school after completing the work to be done outside the school. These activity sheets have been developed in order to measure the level of learning outcomes in the mathematics curriculum with FLM practices outside of school, and to eliminate their deficient and wrong learning. The obtained data were analyzed with descriptive analysis and content analysis, which are among the qualitative data analysis methods. As a result of the research, it has been revealed that FLM is an interesting, entertaining method that helps to ensure active participation in the lesson. Within the scope of the study, it was observed that the student-student interaction improved positively, with more time allocated to in-class activities in the implementation process of FLM, thus peer education took place. Based on the active participation of the students in the activity-based teaching process and the development of a comfortable communication process, it has been determined that FLM has a positive role in the development of the specified skills in the students.