Diskalkuli üzerine bir meta-sentez çalışması
A meta-synthesis about dyscalculia
- Tez No: 816039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN HACISALİHOĞLU KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmanın amacı, ulusal/uluslararası literatürde yer alan diskalkuli (matematik öğrenme güçlüğü) ile ilgili çalışmaların meta-sentez yöntemiyle eğilimlerinin ortaya konulmasıdır. Çalışmanın veri grubunu, 2000-2022 yılları arasında uluslararası literatürde bulunan 204 diskalkuli makalesi ve tezi oluşturmaktadır. Çalışmaların her biri yayınlanma yılı, çalışmanın alanı, konu alanı, araştırma yöntemi/veri toplama araçları, çalışmanın yapıldığı ülke, katılımcıları, sonuçlar ve öneriler bağlamında meta-sentez yöntemi ile incelenmiş, MAXQDA Analytics Pro 2020 programı ile sıklık tabloları ve haritaları ortaya çıkarılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgular; tablolar, grafikler, kodlar ve frekanslarla okuyucuya sunulmuştur. Analiz sonucunda, çalışmaların çoğunun diskalkulinin tanımının ve özelliklerinin açıklanmasına ilişkin derleme çalışmaları olarak tasarlandığı sonucuna ulaşılmıştır. Diskalkuli çalışmalarının sentezi sonucu öğretmenlerin diskalkuli farkındalıklarının az olduğu görülmüştür. Ayrıca diskalkuli riski olan bireylere yönelik etkinlikler, uygulanabilecek yöntemler ve kullanılabilecek materyallerin de sınırlılığı sentezler sonucunda ortaya çıkmıştır. Ek olarak çalışmaların katılımcılarının ağırlıklı olarak ilkokul öğrencilerinden oluşturulduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında diskalkuli çalışmalarının araştırmacılara diskalkulinin nedenleri, belirtileri ve özellikleri ile ilgili bilgiler sunduğu ortaya konmuştur. Buna bağlı olarak öğretmenler, öğretmen adayları ve matematik öğretmenlerinin diskalkuliye yönelik farkındalıkları veya yeterlikleri ile ilgili çalışmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the trends of studies on dyscalculia/mathematics learning disability (MLD) in the national/international literature by meta-synthesis method. The data group of the study consists of 204 dyscalculia studies conducted in the international literature between the years 2000-2022. Each of the studies was examined by meta-synthesis method in the context of publication year, the field of study, subject area, research method/data collection tools, country, sample group, results, and recommendations. Frequency tables and maps were created using the MAXQDA Analytics Pro 2020 program. The findings obtained as a result of the analysis were presented with tables, graphics, codes, and frequencies. As a result of the analysis, it was seen that most of the studies were designed as review studies to explain the definition and characteristics of dyscalculia. As a result of the synthesis of dyscalculia studies, it was observed that teachers' awareness of dyscalculia was low. In addition, results revealed that the activities, methods that can be applied and materials that can be used for individuals at risk of dyscalculia are limited. It was also observed that the samples of the studies were mainly composed of primary school students. In light of the findings, it has been revealed that dyscalculia studies provide researchers with information about the causes, symptoms, and characteristics of dyscalculia. Accordingly, it has been suggested to conduct studies on the awareness or competence of teachers, prospective teachers, and mathematics teachers about dyscalculia.