Bankacılık sektöründe çalışanların iş tatminlerinin iş doyumlarına etkisi
The effect of job satisfaction of employees in the banking sector on job satisfaction
  1. Tez No: 816057
  2. Yazar: ELÇİN DİLŞAT ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Küreselleşen dünyada rekabet her geçen gün artmakta ve şirketlerin rekabette yer alabilmesi için insan kaynağı ile ilgili araştırmalar ve oradan elde edilen veriler önem kazanmaktadır. Bankacılık sektörü hızla gelişen hem ulusal hem de uluslararası alanlarda faaliyet gösteren bir hal almıştır. Bu bağlamda bankacılık sektöründe çalışanların iş tatminleri ve iş doyumları ile ilgili çalışmalar bu sektördeki verimliliğe etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı Bankacılık Sektöründe Çalışanların İş Tamimlerinin İş Doyumlarına Etkisini araştırmaktır. Bu amaçla İstanbul İli bankacılık sektöründe çalışmalardan 478 kişinin görüşleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel olarak gerçekleştirilmiş olup kişisel bilgi formu, iş doyum ölçeği ve iş tatmin ölçeğinin uygulanması ve elde edilen verilerin SPSS 21 (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı) kullanılarak analiz edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; Bankacılık sektörü çalışanlarının İş tatmini algılarının ise“Yüksek”düzeyinde gerçekleştiği tespit edilmiştir. İş tatmini boyutlarında ise“İçsel İş Tatmini”boyutu“Yüksek”,“Dışsal İş Tatmini”boyutu da“Yüksek”düzeyinde tespit edilmiştir. Benzer şekilde İş doyumu algıları da“Yüksek”düzeyde tespit edilmiştir. İş tatmini ile cinsiyet, eğitim durumu, personelin görevi ve mesleki deneyim ile farklılıklar tespit edilirken yaş değişkeni ile farklılık tespit edilememiştir. İş doyumu ile cinsiyet, yaş, mesleki deneyim arasında farklılık tespit edilememiştir. İçsel iş tatmini ile iş doyumu arasında yüksek düzeyde pozitif doğrusal bir ilişki tespit edilmiştir. Dışsal iş tatmini ile iş doyumu arasında yüksek düzeyde pozitif doğrusal bir ilişki tespit edilmiştir. İş tatmini ile iş doyumu arasında yüksek düzeyde pozitif doğrusal bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, competition is increasing day by day and researches on human resources and the data obtained from there are gaining importance in order for companies to take part in the competition. The banking sector has become a rapidly developing sector operating in both national and international areas. In this context, studies on job satisfaction and job satisfaction of employees in the banking sector are thought to have an impact on productivity in this sector. The purpose of this research is to investigate the Effect of Job Cycles of Employees in the Banking Sector on their Job Satisfaction. For this purpose, it was carried out with the opinions of 478 people from the banking sector in Istanbul. The research was carried out qualitatively and was carried out by applying the personal information form, job satisfaction scale and job satisfaction scale and analyzing the obtained data using SPSS 21 (Statistics Package Program for Social Sciences). As a result of the research; It has been determined that the job satisfaction perceptions of the banking sector employees are at“High”level. In terms of job satisfaction, the“Internal Job Satisfaction”dimension was determined as“High”and the“External Job Satisfaction”dimension was determined as“High”. Similarly, perceptions of job satisfaction were determined at“High”level. While there were differences between job satisfaction and gender, educational status, duty of the personnel and professional experience, no difference could be found with the age variable. No difference was found between job satisfaction and gender, age, and professional experience. A highly positive linear relationship was found between intrinsic job satisfaction and job satisfaction. A highly positive linear relationship was found between external job satisfaction and job satisfaction. A highly positive linear relationship was found between job satisfaction and job satisfaction.