Banka çalışanlarında örgütsel bağlılığın iş tatmini ve işten ayrılma eğilimi üzerindeki etkisi: Ağrı ili örneği
The effect of organizational commitment on job satisfaction and tendency to leave of bank employees: case of Ağri
- Tez No: 803349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KADANALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Ağrı'da faaliyet gösteren kamu ve özel banka çalışanlarında örgütsel bağlılığın iş tatmini ve işten ayrılma eğilimi üzerindeki etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Ağrı il merkezin'de faaliyet gösteren banka çalışanları üzerinde bir saha çalışması yapılmıştır. Bu çalışmanın diğer bir amacı ise, bankacılık sektörü çalışanlarının cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, görev, mevcut kurumdaki hizmet süresi, sektördeki hizmet süresi, aylık gelir düzeyi ve bankanın hukuki statüsü gibi demografik özelliklerine göre iş tatmini ve işten ayrılma eğilimlerinin etkilenip etkilenmediğinin incelenmesidir. Araştırmaya katılan banka çalışanları basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Anketler 165 banka çalışanına dağıtılmış, yanıtlanan ve analize uygun bulunan 110 anketin verileri ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans dağılımı, güvenilirlik analizi, normallik analizi, faktör analizi, t-testi, varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analizler için SPSS paket programı kullanılmıştır. Regresyon analizleri sonucunda, örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerinde pozitif yönde ve işten ayrılma eğilimi üzerinde ise negatif yönde bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Keza banka çalışanlarının örgütsel bağlılık boyutlarından olan duygusal bağlılıkları ve devam bağlılıklarının, iş tatminlerini pozitif yönde, işten ayrılma eğilimlerini ise negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçların literatürdeki sonuçları büyük ölçüde desteklediği tespit edilmiştir. Ancak banka çalışanlarının normatif bağlılıklarının, iş tatminlerini ve işten ayrılma eğilimlerini etkilemediği tespit edilmiştir. Ayrıca uygulanan t-testleri ve varyans analizleri sonucunda, banka çalışanların iş tatmin düzeyleri, aylık gelirlerine göre anlamlı farklılık gösterirken; işten ayrılma eğilim düzeyleri ise, medeni durumlarına ve yaşlarına göre farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları doğrultusunda, bankacılık sektöründeki yöneticilere, çalışanlara ve bu konuda çalışma yapacak olan araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is mainly aimed to determine the effect of organizational commitment on job satisfaction and tendency to leave, in public and private bank employees operating in Ağrı. A field study was carried out on bank employees operating in the city center of Ağrı. Another purpose of this study is to examine whether job satisfaction and tendency to leave are affected according to demographic characteristics of banking sector employees such as gender, marital status, age, education level, duty, length of service in the current institution, length of service in the sector, monthly income level and legal status of the bank. Bank employees participating in the research were selected by simple random sampling method. Face-to-face survey technique was used as a data collection tool. The questionnaires were distributed to 165 bank employees, and the study was carried out with the data of 110 questionnaires that were answered and found suitable for analysis. In the analysis of the data obtained within the scope of the research, arithmetic mean, standard deviation, frequency distribution, reliability analysis, normality analysis, factor analysis, independent sapmle t-test, analysis of variance, correlation analysis, and regression analysis were used. SPSS 26 statistical package program was used for analysis. As a result of the regression analysis, it was determined that organizational commitment had a positive effect on job satisfaction and a negative effect on turnover intention. Likewise, it has been determined that the emotional commitment and continuance commitment of the bank employees, which are the dimensions of organizational commitment, affect their job satisfaction positively and their tendency to leave negatively. It has been determined that the results obtained largely support the results in the literature. However, it has been determined that the normative commitment of bank employees do not affect their job satisfaction and tendency to leave. In addition, as a result of the t-tests and variance analyzes applied, the job satisfaction levels of the bank employees show a significant difference according to their monthly income, while the level of tendency to leave differs according to their marital status and age. In line with the findings of this study, suggestions were made to managers, employees and researchers in the banking sector who will work on this issue.