Hastane yöneticileri ve çalışanlarının sanal kaytarmadavranışları ile mesleki etik algıları arasındaki ilişkinin analizi: Gazi Üniversitesi Hastanesi örneği
Analysis of the relationship between virtual slacking behaviors and perceptions of professional ethics of hospital managers and employees: The case of Gazi̇ Üniversity Hospital
  1. Tez No: 816091
  2. Yazar: NESLİHAN AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, hastane çalışanlarının sanal kaytarma davranışları ile mesleki etik algıları arasındaki ilişkinin analiz edilmesi amacıyla ilişkisel-tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ankara il merkezinde bulunan Gazi Üniversitesi Hastanesinde çalışan, yüz yüze ve online anket yöntemiyle ulaşılabilen 486 hastane yöneticileri ve çalışan ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Ocak 2022-Ağustos 2022 tarihleri arasında, Kişisel Bilgi Formu, Sanal Kaytarma Ölçeği (SKÖ) ve Etik Yaklaşım Ölçeği (EYÖ)'ni içeren anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde güvenirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis H testi, Bonferroni testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a relational-descriptive and cross-sectional design with the aim of analyzing the relationship between hospital employees' virtual slacking behaviors and their perception of professional ethics. The research was conducted with 486 hospital managers and employees working at Gazi University Hospital, located in the center of Ankara. The data was collected through face-to-face and online survey methods. The data for the research was obtained between February 2022 and August 2022 using a survey form that included a Personal Information Form, a Virtual Slacking Scale (SKÖ), and an Ethical Approach Scale (EYÖ). Reliability analysis, descriptive statistics, independent t-tests, Mann-Whitney U tests, Kruskal-Wallis H test, Bonferroni test, and Spearman correlation analysis were used for data evaluation.