A qualitative analysis of authentic leadership in healthcare administration and its outcomes on healthcare workers
Sağlik yönetiminde otantik liderliğin niteliksel bir analizi ve bunun sağlık çalışanları üzerindeki sonuçları
- Tez No: 891064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sağlık hizmetlerinin etkili bir şekilde sunulması güçlü bir yönetim gerektirir ve bu yalnızca yöneticiler otantik ve gerçek olduğunda mümkündür. Bu sadece bir özellik değil, bir liderlik tarzıdır. Otantik liderlik çok sayıda akademisyenin dikkatini çekmiş ve literatürde önem kazanmıştır. Bu araştırmanın temel amacı samimiyet, güvenilirlik ve etik davranış gibi otantik liderlik nitelikleri ile sağlık hizmeti sağlayıcısının refahı, üretkenliği, iş tatmini ve hastalara sağlanan bakım kalitesi üzerindeki etkileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nitel bir metodoloji kullanıldığı için sağlık birimlerinin farklı birimlerinde lider olarak görev yapan personelle çeşitli görüşmeler yapılmıştır. Bu araştırma için amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme, önceden belirlenmiş kriterlere göre seçilen katılımcılardan bilgi almak anlamına gelir. Veri analizinin bir kısmı NVivo kullanılarak, bir kısmı ise manuel olarak yapılmıştır. Veriler kodlanmış ve temalara göre kategorize edilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, otantik liderliğin sağlık çalışanlarının iş katılımını artırabileceğini ve ayrıca hastalara kaliteli hizmetler sunulmasını sağlayarak daha yüksek hasta memnuniyeti ve hastane için daha fazla gelir elde edilebileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Efficient delivery of health care services requires strong management, and it is only possible when managers are authentic and true. And it is not just a trait but a leadership style. Authentic leadership has drawn the attention of numerous academics and grown an importance within the literature. The main objective of this research is to examine the association between authentic leadership qualities, including sincerity, trustworthiness, and ethical behaviour, and their effect on healthcare provider's well-being, productivity, job satisfaction, and the quality of care provided to patients. As the study employs a qualitative methodology, various interviews were conducted with the personnel working as leaders in different departments of healthcare units. A purposive sampling method was used for this research. Purposive sampling means getting information from the selected participants based on predetermined criteria. Some of the data analysis was done using NVivo, and some was done manually. The data were coded and categorized into themes. The findings of this research highlight that authentic leadership can enhance the work engagement of healthcare workers and provide quality services to patients, which leads to higher patient satisfaction and more revenue for the hospital.