Strategic turnaround management: Defining success factors of a turnaround
Stratejik dönüşüm yönetimi: Bir dönüşümün başarı faktörlerinin tanımlanması
- Tez No: 816094
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MARKUS CHRISTIAN DR.SLEVOGT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dönüşüm yönetimi alanı, zorlu küresel ekonomik koşullara yanıt olarak önemli bir ilgi kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, mevcut dönüşüm yönetimi literatüründeki sınırlamaları ele alarak yöneticilere ve uygulayıcılara başarılı dönüşümler için güvenilir bir çerçeve ve adım adım rehberlik sunmaktır. Fenomenolojik bir yaklaşım ile, bu araştırma, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilen birincil kanıtları kullanarak 10 dönüşüm deneyimini incelemektedir. Çalışma, 10 deneyimli dönüşüm ve iflas uzmanıyla yapılan görüşmeleri içermekte olup, temel başarı faktörlerini araştırmak ve pratik içgörülere dayalı olarak geliştirilmiş bir çerçeve oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Oluşan çerçeve, 5 temel adımdan oluşmaktadır: Analiz ve Teşhis, Özelleştirilmiş Stratejileri Belirleme, Çevik Karar Verme, Yürütme ve Eylem, Liderlik ve Değişim Yönetimi. Bu kapsamlı çerçeve, liderlere dönüşüm sürecini başlatma, engelleri belirleme ve gerilemeyi durdurmak ve tam bir iyileşme sağlamak için uygun eylemleri uygulama konusunda yardımcı olmaktadır. Ayrıca, çerçeve, dönüşüm yöneticilerine bir şirketin sürdürülebilirliğini değerlendirme, zayıflıkları ele alma ve kısa vadede durumu stabilize etmek ve uzun vadeli iyileşme ve büyüme için rekabet avantajını artırmak için stratejiler geliştirme konusunda yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The field of turnaround management has gained significant attention in response to challenging global economic conditions. The purpose of this study is to address the limitations in existing turnaround management literature by providing managers with a reliable framework and step-by-step guidance for successful turnarounds. Through a phenomenological approach, this research examines 10 turnaround experiences using primary evidence obtained through semi-structured interviews. The study includes interviews with 10 experienced turnaround and insolvency practitioners to investigate key success factors and develop an improved framework based on their practical insights. The resulting framework consists of 5 essential steps: Analysis and Diagnosis, Define Tailored Strategies, Agile Decision Making, Execution and Action, Leadership and Change Management. This comprehensive framework enables leaders to initiate the turnaround process, identify obstacles, and implement appropriate actions to halt decline and achieve full recovery. Moreover, the framework aids turnaround managers in evaluating a company's viability, addressing weaknesses, and formulating strategies to stabilize the situation in the short-term and enhance competitive advantage for long-term recovery and growth.