Acil serviste uygun endotrakeal tüp boyutu seçiminde yatakbaşı ultrasonografinin kullanılabilirliğinin araştırılması
Feasibility of the bedside ultrasonography for choosing of endotracheal tube size in the emergency medicine department
- Tez No: 816098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE GÜNALP ENEYLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Yetişkinlerde ultrasonografinin trakeal çapların ölçümündeki güvenilirliğini, iki farklı araştırmacı tarafından kör şekilde yapılan ölçümlerle doğrulamak, üçüncü bir araştırmacı tarafından ölçülen referans olarak kabul ettiğimiz teknik olan bilgisayarlı tomografi (BT) sonuçlarıyla verilerimizin güvenilirliğini test etmek ve elde edilen verilerle doğru endotrakeal tüp çapını tahmin edebilmektir. Gereç-Yöntem: Bilgisayarlı boyun tomografi çekilmiş 94 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Birinci ve ikinci araştırmacılar ayrı ayrı aynı hasta üzerinde ultrasonografik ölçümler gerçekleştirmiştir. Bir radyolog tarafından da BT görüntülerinden ölçümler gerçekleştirilmiştir. İki yöntemin birbirleriyle uyumunu Bland-Altman analizi ile gösterilmiştir. Literatürde büyük hava yollarının en küçük çapları olarak raporlanan vokal kord ve subglottik seviyelerden transvers ölçümler alınmıştır. Katılımcıların bazı demografik bilgileri de kaydedilmiştir. Bulgular: İncelenen 94 hastanın da ölçülen vokal kord çapları subglottik çaplarından küçük bulunmuştur. Ultrasonografi ölçümü yapan iki araştırmacının sınıf içi korelasyon katsayıları iki ölçüm için 0,992 ve 0,959 ile yüksek derecede korele bulunmuştur. BT ve ultrasonografi ile ölçülen VC çapları arasındaki ortalama farklılık -0,05 mm (uyum sınırları 0,31 mm /-0,41) ve farkların %95 inden fazla uyum sınırları içinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Reliability of ultrasonography in measuring tracheal diameters in adults, to verify with measurements taken blindly by two different researchers, Testing the reliability of our data with computed tomography (CT) results, a technique we consider as a reference measured by a third investigator and can predict the correct endotracheal tube diameter with the data obtained. Materials and Methods: 94 patients who underwent computerized neck tomography were included in the study. Investigators first and second performed ultrasonographic measurements on the same patient separately. Measurements were also made from BT images by a radiologist. The compatibility of the two methods with each other was demonstrated by Bland-Altman analysis.Transverse measurements were taken from the vocal cord and subglottic levels, which are reported as the smallest diameters of the major airways in the literature. Some demographic information of the participants was also recorded. Results: Vocal cord diameters measured in 94 patients examined were found to be smaller than their subglottic diameters. The inter-class correlation coefficients of the two researchers who made ultrasonography measurements were highly correlated with 0.992 and 0.959 for the two measurements. The mean difference between VC diameters measured by BT and ultrasonography was found to be -0.05 mm (limits of agreements of 0.31 mm / -0.41) and more than 95% of the differences were within the limits of agreement.