Yeni Ekolojik Paradigma Ölçeği (NEP) ile ilgili bir sistematik derleme çalışması
A systematic review of the New Ecological Paradigm Scale (NEP)
  1. Tez No: 816099
  2. Yazar: MERVE AVCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Geçmişten günümüze çevre problemlerinin hızla artması nedeni ile çevreyi koruma farkındalığı oluşmuştur. Bu nedenle çevreye yönelik çok sayıda akademik çalışma mevcuttur. Çevreyi korumada etik davranışlar sergilenmesi gerekliliğinden dolayı çevreye yönelik tutum konusunda çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı uluslarası boyuta çevresel tutumu ölçmek için en çok tercih edilen Yeni Ekolojik Paradigma Ölçeği'nin sistematik derleme çalışmasını yapmaktır. Bu nedenle 2018-2022 yılları arasında Yeni Ekolojik Paradigma Ölçeği'ni (NEP) kullanan araştırmalardan literatür taraması ile 173 çalışma analiz edilmiştir. Analiz sonucunda yıl, yayın türü, ülke, NEP çeşidi, ölçek boyutu, likert tipi, çalışma alanı, demografik değişkenlerle NEP ilişkisi konularına göre dağılıma bakılmıştır. 38 farklı ülkeden alınan örneklerde en çok tercih edilen NEP çeşidi revize edilmiş NEP olmuştur. NEP ölçeğinin çocuklar için uyarlanan çeşidinin kullanımı azdır. 2000 yılında NEP ölçeği revize edilmiş olsa da original NEP ölçeği hala kullanılmaya devam etmektedir. Amerika, Çin ve Almanya ülkelerinde NEP ölçeği kullanımı fazladır. Ölçeğin kullanımı ile ilgili tespit edilen durumlar araştırma içerisinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid increase in environmental problems from the past to the present, awareness of environmental protection has emerged. For this reason, there are many academic studies on the environment. Due to the necessity of exhibiting ethical behaviors in protecting the environment, there are various studies on attitude towards the environment. The aim of this study is to make a systematic compilation study of the most preferred New Ecological Paradigm Scale to measure environmental attitudes to the international dimension. For this reason, 173 studies were analyzed by literature review in studies using the New Ecological Paradigm Scale between 2018-2022. As a result of the analysis, the distribution according to the year, publication type, country, NEP type, scale size, likert type, field of study, demographic variables and NEP relationship was examined. The most preferred type of NEP was revised NEP in samples taken from 38 different countries. The use of the NEP scale adapted for children is low. Although the NEP scale was revised in 2000, the original NEP scale is still in use. The use of NEP scale is high in America, China and Germany. The situations identified regarding the use of the scale are given in the research.