Hukuka uygunluk nedenleri kapsamında meşru müdafaa
Self defence within the scope of compliance with law reasons
- Tez No: 816105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ GÖKÇE ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski ve hukukun en köklü kurumlarından biri olan meşru müdafaa, koruma ve korunma güdüsüne dayanır. Kısaca meşru müdafaa, bir hakka yönelik olarak gerçekleşen, tekrarı yahut gerçekleşmesi muhakkak bir saldırının, o anın hal ve koşullarına uygun olarak orantılı bir şekilde defedilmesidir. Kanunumuzda“meşru savunma”kavramı ile bir hukuka uygunluk hali olarak düzenlenmiştir. Çalışmamızda öncelikle meşru müdafaanın tarihçesine bakılacak ve bu kurumu izah eden teoriler açıklanacaktır. Sonrasında meşru müdafaanın suça etkisi değişik görüşler çerçevesinde irdelenecek, savunmaya ve saldırıya ilişkin koşullara yer verilecektir. Daha sonra meşru savunmada sınırın aşılması ve hata başlıklarına yer verilecektir. Son olarak meşru müdafaanın benzer hukuki kurumlar ile ilişkisine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Legitimate self-defence, which is as old as human history and deep-rooted institutions of law, is based on the motive for prtotection and defend oneself. Briefly legitimate self-defence is to proportionaly fight off an attack that is happening against a right and which is definitely to happen. It is regulated as a form of lawfulness in our law. In our article, firstly, the history of the legitimate defence will be examined and the theories explaining this will be explained. Afterwards, the impact of legimate defence on crime will be examined within the framework of different opinions, the conditions for defence and attack will be included. Then, , the headings of exceeding the limit in legimate defense and error will be placed. Finally the relationship between self-defense and similar legal institutions will be mentioned.