Hemostatik ajan olarak kullanılan ankaferdblood stopper ve kalsiyum alginatın karaciğerparankim kanamasında etkinliklerinin deneyselolarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 816106
  2. Yazar: OSMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TUNCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Karaciğer parenkim kanaması hem karın travmalarında hem de elektif karaciğer cerrahisinde ana problemdir. Kanama kontrolü için cerrahi ve noncerrahi yöntemler ile tedaviedilmektedir.. Araştırmaların önemli bir bölümü hemostatik materyaller üzerinedir. Yaptığımız bu deneysel çalışmada karaciğer parenkim kanamalarında Kalsiyum Alginatın, Ankaferd ile hemostatik etkinliklerini karşılaştırdık.. Otuz adet Erkek Wistar albino cinsi sıçan üzerinde çalışıldı (10 aylık, ortalama 230±30 gr). Karaciğerde sol lateral lob üzerinde laserasyon modeli oluşturuldu. 1.kontrol grubunda (n=10) %0.9'luk NaCl solüsyonu emdirilmiş standart pamuklu gazlı bez, 2. Çalışma grubunda (n=10) ve Kalsiyum aljinat örtüsü 3.Çalışma grubu (n=10) ankaferd Blood stoper tampon ile karşılaştırıldı. Peroperatif kanama miktarı, preoperatif ve postoperatif birinci gündeki hematokrit seviyeleri ve bunlar arasındaki farklar belirlendi ve istatistiksel analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Liver parenchymal bleeding occurs both in abdominal trauma and elective surgery. It is the main problem in liver surgery. Surgical and nonsurgical for bleeding control It is treated with methods. A significant part of the research is on hemostatic It's about materials. In this experimental study, liver parenchyma Hemostatic activities of Calcium Alginate with Ankaferd in bleeding We compared... Thirty male Wistar albino rats (10 months old, average 230±30 g). Laceration pattern on the left lateral lobe of the liver created. In the 1st control group (n=10), the standard impregnated with 0.9% NaCl solution cotton gauze in Study 2 (n=10) and Calcium alginate dressing in Study 3. group (n=10) was compared with ankaferd Blood stopper buffer. Peroperative bleeding amount, hematocrit levels on the preoperative and postoperative first day, and The differences between them were determined and statistical analysis was performed. First postoperative hematocrit values on the day and preoperative hematocrit values When compared, there was a statistically significant decrease in all three groups.