Farklı içerikli modifiye bitüm ve taş mastik asfalt karışımların özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the properties of modified bitumen and stone mastic asphalt mixtures with different contents
  1. Tez No: 816104
  2. Yazar: AYTUĞ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY YILDIRIM UNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: (modifiye bitüm, TPE-E, atık pet, dsr, elyaf, SBS), (modified bitumen, TPE-E, waste pet, dynamic shear rheometer, fiber, SBS)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada modifiyeli bitümlü kraton katkılı bitüm TMA uygulamasına alternatif olarak Kraton yerine TPE-E polimer katkısı kullanılmıştır. Üç farklı tipte karışım karotları oluşturulmuş (1.tip SBS katkılı standart tip TMA, 2.tip TPE-E, PET, TEA ve cerrahi maske modifiyeli TMA, 3.tip TPE-E, PET, TEA ve Elyaf katkılı TMA) bu karotların TMA karışımlarına ait malzeme (agrega, bitüm) deneyleri, Marshall Karışım Dizayn değerleri (hava boşluğu, agrega daneleri arası boşluk, optimum bitüm miktarı vb.), tekerlek izinde oturma deneyi, in direkt çekme mukavemeti deneyi, düktilte deneyi, dinamik kayma reometresi, dönel viskoz metre deneyi ve süzülme deneyi sonuçları karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçların Karayolları Teknik Şartnamesi ile uygunluğu, bu değerlerin kaplamanın fiziksel özellikleri ve performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca incelemesi yapılan aşınma tabakalarının ve üstyapı modellerinin (proje ve önerilen) maliyet analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, TPE-E polymer additive was used as an alternative to the modified bitumen craton added bitumen TMA application. Three different types of mixing cores were created (1st type SBS added standard type TMA, 2nd type TPE-E, PET, TEA and surgical mask modified TMA, 3rd type TPE-E, PET, TEA and Fiber added TMA), these cores belong to TMA mixtures. material (aggregate, bitumen) tests, Marshall Mix Design values (air gap, intergranular space, optimum bitumen amount, etc.), rutting test, in-direct tensile strength test, dynamic shear rheometer, rotational viscometer test and fatigue resistance test results were compared. The compatibility of the obtained results with the Highways Technical Specification and the effects of these values on the physical properties and performance of the pavement were examined. In addition, cost analyzes of the examined wear layers and pavement models (project and proposed) were made.