Approximation of net area requirements of simulation facilities for healthcare education in Turkiye
Türkiye'deki sağlık eğitimi için simülasyon tesislerinin net alan gerekliliklerinin yaklaşık gösterimi
  1. Tez No: 816122
  2. Yazar: SUAT ALAZ DEMİRKANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE SERMİN UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sağlık uygulamalarında simülasyon, antik çağlara kadar uzanan bir tarihe sahip olsa da, simülasyonla pratik eğitimin bir arada kullanıldığı yaklaşım modern çağda popülerlik kazanmıştır. Modern yaklaşımda, sağlık eğitimi teorik ve pratik eğitimlerin bir arada yürütüldüğü bir hibrit modeldir. Sağlıkta simülasyonun küresel olarak popülerlik kazanmasıyla, dünya genelinde simülasyon merkezleri ve laboratuvarları, pratik oturumların düzenleneceği ana tesisler haline gelmiştir. Bununla birlikte, sağlık eğitimini dünya çapında veya yerel olarak standartlaştırmak için tasarım şablonu veya tasarım algoritması yayınlanmamıştır. Bu nedenle, simülasyon tesislerinin tasarımı, kurumlar için hala zorlu bir işlemdir. Türkiye'deki hükümet organlarının simülasyon başlatmak için minimum alan gereksinimlerini belirleyen yönetmelikleri çıkarmış olsalar da, simülasyon uygulaması ülkedeki kurumlar için hala zor bir çaba olarak kalmaktadır. Bu çalışma, Türkiye hükümetinin yönetmeliklerine, mümkün öğrenci kapasitelerine dayanan bir CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) modeli oluşturmayı ve alan ihtiyaçlarının nicel olarak ölçeklendirilmesi için adım fonksiyonu yöntemleri kullanarak her öğrenci kapasitesine uygun şekilde adapte edilebilen bir model aramayı amaçlamaktadır. Hesaplamalardan önce, CAD çizimleri gerçekleştirilir ve veri işleme için alan boyutları kaydedilir. Daha sonra, artışların heterojenliği homojenize edilerek bir taban fonksiyonu elde edilir. Fonksiyonlar çıktılandıktan sonra, böyle bir tasarım için öğrenci kapasitelerine göre alan ihtiyaçları ekstrapole edilir. Bulgulara göre, bu tür bir modelin ölçeklendirilmesi için adım fonksiyonu yaklaşımının kullanımı ihtiyaçların tanınması için mümkün ve faydalıdır, ancak bütçeleme, önceden inşa edilmiş binalarda laboratuvar kurulumu gibi diğer simülasyon merkezi tasarımı endişeleri nedeniyle her durum için kesin olmayabilir ve daha kesin yönetmeliklere ihtiyaç duyulabilir.
Özet (Çeviri)
Although, simulation in healthcare practice dates back to ancient times, emerging of practical education with simulation has gained its popularity in modern era. In modern approach, education in healthcare is a hybrid model where theoretical and practical trainings are executed together. By the increasing popularity of simulation in healthcare globally, simulation centers and labs around the world became the key facilities for practical sessions to be held. However, no design template or design algorithm is published as a regulation to standardize healthcare education worldwide or locally. Therefore, designing simulation facilities are still challenging for institutions. Despite the fact that the governmental bodies in Turkiye have issued regulations mandating minimum area requirements for the commencement of simulations, the practice of simulation remains a challenging endeavor for institutions within the country. This study aims to establish a CAD (Computer Aided Design) model based on the governmental regulations of Turkiye, possible student capacities and search for quantitative upscaling methods of area needs for the model that can be adapted to any student capacity by using step function methods. Before calculations, CAD drawings are realized and area dimensions are recorded for the data processing. Afterwards, heterogeneity of increments are homogenized to output a floor function. After outputting functions, area needs for such design versus student capacities more than 240 are extrapolated. According to the findings, using step function approach for upscaling such model is possible and useful for needs recognition, yet it is not definitive for every occasion due to other concerns of simulation center design such as budgeting, establishment of laboratories in already constructed buildings which pose restrictions on space at design and need of more definitive regulations.