Enerji sektöründe mali tablolar analizi: Türkiye Petrol rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) üzerinde bir uygulama
Analysis of financial statements in the energy sector: An implementation on Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.
  1. Tez No: 816121
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH SÜMENGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İşlem kapasitesi ve pazar ağı büyüyen 21. yüzyıl şirketleri, finansal yapıları ve rekabetçi güçleri çerçevesinde faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Günümüzde, enerji sektörü firmaları ise ülke ekonomilerinin lokomotiflerindendir. Sürekli gelişim, araştırma geliştirme (Ar-Ge) ve inovasyonun etkin olduğu çağımızda, en önemli alanlardan birisi olan enerji sektöründe mali tabloların analizi, bu çalışmanın ana odak noktasını teşkil etmektedir. Endüstriyel olarak ele alındığında, enerji sektörü hem makro, hem de mikro ölçekteki kurumların devamlılık ve büyüme amaçları hususunda oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye için hemen her sektörün hammaddesi olan petrol ve türevi ürünlerin tedarikçisi olan Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) firmasının 2017-2021 yılları arasına ait mali tablolarının analizini yaparak hem şirket, hem de sektör bazında ilgili yorumlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
21st century companies, whose transaction capacity and market network are growing, operate within the framework of their financial structures and competitive strengths. Today, energy sector companies are one of the locomotives of the country's economies. The analysis of financial statements in the energy sector, which is one of the most important areas in our age where continuous development, research and development (R&D) and innovation are effective, constitutes the main focus of this study. When considered industrially, the energy sector is very important for the sustainability and growth goals of both macro and micro scale institutions. In this study, the supplier of petroleum and derivative products, which are the raw materials of almost every sector for Turkey, Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) company's financial statements for the years 2017-2021 were analyzed and relevant comments were presented both on the basis of the company and the sector.