Yardımcıdan Kahramana; Tinker Bell'in Yolculuğunda Arketipler
From Assistant To Hero; Archetypes On Tinker Bell's Journey
- Tez No: 816141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mağara duvarlarında başlayan görsel sanatlar, zamanla uygarlıkları oluşturan temel taşlara eşlik eden birer unsura dönüşmüş, zamanın şartlarını, değerlerini, algısını temsil edebilen bir hale evrilmiştir. Televizyon ile, farklı kültürlere ait değerlerin ve inançların oldukça geniş kitlelerle paylaşılmasını mümkün kılmıştır. Çok sayıda dizi, sinema, reklam filmlerinin yanı sıra animasyonların ve çizgi filmlerin popülarite kazandığı bu paylaşım neticesinde her yaş grubundan bireylere çizgi filmleri takip etme imkanı sunulmuştur. Günümüzde yararlanılan teknoloji ve gelişmiş yöntemler aracılığıyla, hikaye ve anlatı yapısına hizmet eden yeniliklerle donatılan çizgi filmler, sanatın en ilgi çekici ve evrimsel alanlarından biri olarak kabul görmeye başlamıştır. Bu araştırmada, çizgi filmlerin çocuklar tarafından nasıl okunabileceği Tinker Bell arketipleri aracılığıyla değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı Peter Pan (1953) ve Tinker Bell (2008) çizgi filmlerinde Tinker Bell başta olmak üzere arketipleri belirleyerek, bu arketiplerin çocuklar tarafından nasıl algılanabileceğini göstermektir. Bu çalışma aynı zamanda çizgi filmlerdeki arketiplerin çocukların psikolojik gelişimine etkisinin anlamlandırılmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The visual arts, which started on the cave walls, turned into an element that accompanies the foundation stones that form civilizations over time, and evolved into a state that can represent the conditions, values and perceptions of the time. Television has made it possible to share the values and beliefs of different cultures with a wide audience. As a result of this sharing, in which animations and cartoons gained popularity, as well as many TV series, movies and commercials, individuals from all age groups were offered the opportunity to watch cartoons. Equipped with innovations that serve the story and narrative structure through the technology and advanced methods used today, cartoons have begun to be accepted as one of the most interesting and evolutionary areas of art. In this research, how cartoons can be read by children is evaluated through Tinker Bell archetypes. In this direction, the aim of the research is to determine the archetypes, especially Tinker Bell, in Peter Pan (1953) and Tinker Bell (2008) cartoons and to show how these archetypes can be perceived by children. This study is also designed to help make sense of the effect of the archetypes in cartoons on the psychological development of children.