İstanbul içi otopark sistemlerinde karşılaştırmalı analiz ve alternatif öneriler
Comparative analysis and alternative suggestions in parking lot systems in Istanbul
- Tez No: 816142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilindiği gibi nüfus yoğunluğu büyük olan şehirlerin ve beraberinde getirdiği otomobil sahipliği ile trafik tıkanıklığı, gürültü, hava kirliliği, zaman kaybı, otopark sorunları vb. şehir içi ulaşım sorunlarını doğurmaktadır. Bu çalışmada İstanbul içi ulaşım sorunu nedeni olan otopark sorunun üzerinde çalışılmıştır. Çalışma kapsamında 5 semt belirlenerek otopark ihtiyaçları hesaplanmıştır. Seçilmiş ilçeler Başak şehir, Kadıköy, Kağıthane, Şişli ve Beşiktaş olarak belirlenmiştir. Türkiye standartları, Nüfus müdürlüğü verileri ve TÜİK verilerini kullanarak ilçe yoğunluklarına göre mevcut otopark ihtiyacı hesaplanmıştır. Elde edilen veriler her ilçenin nüfus sayısı, araç sayısı nüfus dağılımına göre ve mevcut otopark sayısına dayanarak hesaplanmıştır. Gözlemlenen sonuçlara göre sorunlar tespit edilmiş ve öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın sonucunda İstanbul'daki seçilmiş ilçelerin otopark sayısı yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Öneriler ise yol kenarı modelini değiştirilmesi, dönme dolap otoparkları uygulanması ve açık alanlarda tam otomatik otopark uygulanması, her ilçenin yoğunluk ihtiyacına göre önerilmiştir. Elde edilen veriler ve nüfus yoğunluğu oranına göre en az otopark sorunu olan ilçe Başak şehir olarak belirlenmiştir. İlçenin yeni yapılaşma ve ihtiyaç doğrultusu göz önünde bulundurularak yapılan binalara otopark alanı tanınması bu sorunu en aza indirmiştir. Araştırmanın devamında en çok sıkıntılı olan ilçenin KAĞITHANE olduğu görülmüş ve yaklaşık araba park yeri ihtiyacı 56,75% oranında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As it is known, cities with a large population density and the automobile ownership that come with it cause traffic congestion, noise, air pollution, time loss, parking problems, etc. causes transportation problems in the city. In this study, the problem of parking, which is the cause of the transportation problem in Istanbul, has been studied. Within the scope of the study, 5 cities were determined and their parking needs were calculated. Selected cities were determined as Başakşehir, Kadıköy, Kağıthane, Şişli and Beşiktaş. Using the Turkish standards, the data from the Population Directorate and the TUIK data, the current parking needs were calculated according to the density of the districts. The data obtained were calculated based on the population number of each district, the number of vehicles, the population distribution and the number of available parking lots. According to the observed results, problems were identified and suggestions were presented. As a result of this study, it has been determined that the number of parking lots in selected cities in Istanbul is insufficient. Suggestions are to change the roadside model, to apply ferris wheel parking lots and to apply fully automatic parking in open areas, according to the density needs of each district. According to the data obtained and the population density ratio, the city with the least parking problem has been determined as Başakşehir. The provision of parking areas for the buildings built considering the new construction and need of the city has minimized this problem. In the continuation of the research, it was seen that the city with the most problems was Kadıköy and the approximate parking space requirement was determined at the rate of 56.75%.