Pankreas kanserlerinde EGFR, GLUT1, S100A4, mezotelin ve MUC16 ekspresyonun immünhistokimyasal olarak değerlendirilmesi ve bulguların klinikopatolojik verilerle karşılaştırılması
Immunohistochemical evaluation of EGFR, GLUT1, S100A4, mezotelin ve MUC16 expression in pancreatic cancers and comparison of findings with clinicopathologic data
  1. Tez No: 816143
  2. Yazar: CEREN BİLKAN ÖGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Pankreas kanseri ileri evrelerde tanı alan, çoklu tedavilere bile iyi yanıt vermeyen agresif bir tümördür. Batıda, kanser ilişkili ölümlerin en sık dördüncü nedeni olup 2030 yılında akciğer kanserinden sonra en sık 2. ölüm nedeni olacağı öngörülmektedir. Bu çalışmada bölümümüzde pankreas kanseri tanısı almış hastaların tümör hücrelerinde, literatürde prognozla ilişkilendirilmiş belirteçlerden EGFR, GLUT- 1, S100A4, Mezotelin ve MUC16 ekspresyonunun immünhistokimyasal olarak incelenmesi ve prognostik faktörler ile korelasyonu olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sayede pankreas kanserinde prognoza ve tedaviye etkisi olabilecek immünohistokimyasal belirteçlerin saptanması hedeflenmiştir. Çalışmaya 2011-2021 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda değerlendirilmiş pankreas rezerksiyonlarında duktal karsinom tanısı alan 155 olgu dâhil edilmiştir. Olgulara ait tanı yaşı, cinsiyet, tümör yerleşim yeri, tümör çapı, tümör histolojik tipi, tümör derecesi, lenfovasküler ve perinöral invazyon durumu, cerrahi sınır durumu, öncül lezyon varlığı, neoadjuvan tedavi, izlem bilgileri ile immünbelirteç ekspresyonları değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler sonrasında, rezeksiyon cerrahi sınırında tümör saptanan olguların tamamında nüks geliştiği görülmüştür. Tümörlerde MUC16 ekspresyonu %78, S100A4 ekspresyonu %71, Mezotelin ekspresyonu %56,1, GLUT-1 ekspresyonu %89 ve EGFR ekspresyonu %51,6 olarak saptanmıştır. Az diferansiye tümörlerde GLUT-1; lenfovasküler invazyon olan olgularda Mezotelin pozitifliği daha sıktır. Patolojik lenf nodu evresi pN1 olanlarda MUC16 ve Mezotelin pozitifliği daha sık görülmüştür. Genel sağkalıma etkili risk faktörleri tek değişkenli analizde metastaz varlığı, pozitif rezeksiyon cerrahi sınırı, nüks gelişimi, MUC16 boyanma yaygınlığında azalma, tümör çapının artması ve ileri klinik evre olarak saptanmıştır. Çok değişkenli modelde metastaz varlığı, IPMN varlığı, GLUT-1 pozitifliği, tümör çapı artışı ve tanı yaşı artışının mortalite için bağımsız risk faktörleri olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is a tumor that is usually diagnosed at an advanced stage and is an aggressive tumor resistant to several treatment modalities. In the West, it is the fourth most common cause of cancer-related deaths and is projected to be the second most common cause of death after lung cancer in 2030. In this study, we aimed to examine immunohistochemically the expression of EGFR, GLUT-1, S100A4, Mesothelin and MUC16, which are markers associated with prognosis in the literature, in tumor cells of patients diagnosed with pancreatic cancer in our department, and to determine whether these findings are correlated with prognostic factors. Thus, it is aimed to determine the immunohistochemical markers that may have an effect on the prognosis and treatment of pancreatic cancer. In this regard, we included 155 cases diagnosed with ductal pancreatic adenocarcinoma through pancreatic resection between 2011 and 2021 in our department. Age, gender, tumor location, tumor size, tumor histological type, tumor grade, lymphovascular and perineural invasion status, surgical margin status, presence of precursor lesions, neoadjuvant therapy, follow-up information and immunomarker expressions were evaluated. Our results showed that recurrence developed in all cases with tumor detected at the margin of resection surgery. MUC16 expression was 78%, S100A4 expression was 71%, Mesothelin expression was 56.1%, GLUT-1 expression was 89%, EGFR expression was 51.6% in tumors. GLUT-1 positivity was higher in poorly differentiated tumors and Mesothelin positivity was higher in cases with lymphovascular invasion. MUC16 and Mesothelin positivity were more common in patients with pathological lymph node stage pN1. On univariate analysis, presence of metastases, surgical margin positivity, recurrence, decrease in the extent of MUC16 staining, increased tumor diameter and advanced clinical stage were identified as risk factors associated with survival. In the multivariate analysis, the presence of metastases, the presence of IPMN, GLUT-1 positivity, increased tumor diameter and increased age of diagnosis were identified as independent risk factors for mortality.