Algılanan ebeveyn tutumları, duygusal yeme davranışı ve dürtüsellik arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between perceived parental styles, emotional eating behaivour and impulsivity
  1. Tez No: 816145
  2. Yazar: MELİKE EKİZLER
  3. Danışmanlar: DR. BERGE VELİBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; (1) algılanan ebeveyn tutumu ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkiyi incelemek; (2) dürtüsellik ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkiyi incelemek; (3) algılanan ebeveyn tutumları ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide dürtüselliğin aracı rolünü incelemektir. Araştırmaya düzenli ilaç kullanımı olmayan ve diyet uygulamayan 18-49 yaş aralığında 203'ü kadın, 116'sı erkek olmak üzere 319 kişi dahil edilmiştir. Araştırmada, Demografik Bilgi Formu, Young Ebeveynlik Ölçeği (YEBÖ), Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği ve UPSS Dürtüsel Davranış Ölçeği kullanılmıştır. İlişkilerin incelenmesi adına korelasyon, regresyon ve Hayes Process yöntemi ile aracılık analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, algılanan ebeveyn tutumları duygusal yeme davranışını yordamaktadır. Ayrıca duygusal yeme davranışı ile dürtüsellik arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Son olarak, algılanan ebeveyn tutumları ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide dürtüselliğin aracı rolü olduğu saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular literatürdeki bilgiler ışığında tartışılmış, gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to (1) examine the relationship between perceived parental styles and emotional eating behaviour; (2) examine the relationship between impulsivity and emotional eating behaviour; (3) examine the mediating role of impulsivity in the relationship between perceived parental styles and emotional eating behaviour. The study included 319 individuals, 203 females and 116 males, aged 18-49 years, who were not on regular medication and following a diet plan. Demographic Information Form, The Young Parenting Scale (YPS), Turkish Emotional Eating Scale and UPSS Impulsive Behaviour Scale were used in the study. Correlation analyses, regression analyses and mediation with Hayes Process method analyses were performed to determine the relationships. According to the results, perceived parental styles predicts emotional eating behaviour. In addition, a significant relationship was found between emotional eating behaviour and impulsivity. Finally, impulsivity was found to have a mediating role in the relationship between perceived parental styles and emotional eating behaviour. The findings obtained in the study were discussed in the light of the information in the literature and suggestions were made for future research.