Cyberbullying involvement, basic psychological need satisfaction, and socio-emotional competencies: A person centered analysis
Siberzorbalık katılımı, temel psikolojik ihtiyaçların karşılanması, ve sosyo-duygusal beceriler: Birey-merkezli bir yaklaşım
- Tez No: 816151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER DOST GÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, ergenlerin siberzorbalığa (zorba, kurban ve tanık olarak) dahil olma örüntülerini birey merkezli bir yaklaşımla incelemeyi ve siberzorbalığa dahil olma profillerinin sosyal-duygusal beceriler ve yakın ilişkilerde (anne, baba ve en yakın arkadaş) temel psikolojik ihtiyaçların (özerklik, yeterlilik ve yakınlık) karşılanması açısından birbirlerinden nasıl farklılaştıkları incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemi Eskişehir'de okuyan 1176 lise öğrencisinden (Myaş= 15.17, SDyaş = 1.07) oluşmaktadır. Profil analizlerinin ortaya koyduğu dört profilden üçünde farklı siberzorbalık rollerine katılımın birlikte gerçekleştiği (Yüksek Tanık-Orta Seviye Zorba-Kurban, Yüksek Kurban-Tanık-Düşük Zorba ve Hepsinde-Yüksek profilleri) gözlemlenmiş olup dördüncü profilde (Katılmama profili) oldukça düşük siberzorbalık katılımı gözlemlenmiştir. Bulgular, Katılmama (79.1%) profilindeki ergenlerin ebeveynleriyle olan ilişkilerinde, diğer üç profildeki akranlarına kıyasla, temel psikolojik ihtiyaçlarının daha çok karşılandığını göstermiştir. Bu ergenler aynı zamanda Yüksek Tanık-Orta Seviye Zorba-Kurban (11.6%) ve Hepsinde-Yüksek (2.6%) profillerinden daha yüksek empati ve öz-kontrol, Yüksek Kurban-Tanık-Düşük Zorba (6.7%) profilinden daha yüksek duygu-kontrolü seviyesine sahiptirler. Diğer yandan Yüksek Tanık-Orta Seviye Zorba-Kurban profili en yüksek girişkenlik seviyesine sahip olup, Katılmama profilinden anlamlı bir farkla farklılaşmaktadır. Çalışmada, bu sonuçların ne anlama geldiği daha detaylı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to explore the cyberbullying involvement (i.e., bully, victim, and witness) trends of adolescents with a person-centered approach, and to examine how cyberbullying involvement profiles differ from each other in terms of socio-emotional skills and satisfaction of basic psychological needs (autonomy, relatedness, and competence) in their close relationships (i.e., with their mother, father, and best friend). The sample consisted of 1176 high-school students (Mage= 15.17, SDage = 1.07) from Eskişehir, Turkey. The latent profile analysis revealed four profiles, three of which were characterized by the co-existence of different cyberbullying involvement types (which were named as High Witness-Moderate Bully-Victim, High Victim-Witness-Low Bully, and High in all), while the fourth profile was characterized by very low involvement in cyberbullying (named as Not-Involved). The findings showed that adolescents in the Not-Involved (79.1%) profile had significantly higher levels of basic psychological needs satisfaction in their relationships with their parents compared to adolescents from other three profiles. They also exhibited significantly higher empathy and self-control skills than High Witness-Moderate Bully-Victim (11.6%) and High in all (2.6%) profiles, and higher emotion-control skills than High Victim-Witness-Low Bully (6.7%) profile. On the other hand, adolescents in the High Witness-Moderate Bully-Victim profile exhibited the highest assertiveness levels, significantly differing from the low assertiveness observed in the Not-Involved profile. The indications of these results are further discussed.