The relationship of cyber bullying to empathy, gender, traditional bullying, internet use and adult monitoring
Siber zorbalığın empati, toplumsal cinsiyet, geleneksel zorbalık, ınternet kullanımı ve yetişkin denetimiyle ilişkisi
  1. Tez No: 227700
  2. Yazar: ÇİĞDEM TOPCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada geleneksel zorbalık ve empati ilişkisinden yola çıkarak siber zorbalık ve empati düzeyi arasındaki ilişkinin toplumsal cinsiyete bağlı olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Ek olarak, siber zorbalığı yordamada geleneksel zorbalığın, bilgi ve iletişim araçları kullanım sıklığının ve internet kullanımında aile denetiminin rolü araştırılmıştır.Çalışmaya yaş ortalaması 16.83 (SD=1.46) olan 717 (411 kız ve 302 erkek) kişi katılmıştır. Araştırma kapsamında Siber Zorbalık Envanteri (Erdur-Baker & Kavşut, 2007) yenilenmiş, Geleneksel Zorbalık Ölçeği geliştirilmiş ve Temel Empati Ölçeği'nin (Jolliffe & Farrington, 2006) Türkçe uyarlaması yapılmış ve kullanılmıştır.Araştırma sonuçları, katılımcıların %55.2'sinin geleneksel zorbalık yaptığını, %47.6'sının ise siber zorbalık yaptığını göstermektedir. Erkek katılımcıların hem geleneksel zorbalık deneyiminde hem de siber zorbalık deneyiminde kız katılımcılardan daha yüksek puanlar aldığı ortaya çıkmaktadır. Hiyerarşik çoklu regresyon analizi sonuçları, geleneksel zorbalık deneyiminin ve bilgi ve iletişim araçlarını sık kullanmanın siber zorbalık deneyimini yormada başarılı değişkenler olduğuna işaret etmektedir. Son olarak, çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre toplumsal cinsiyet empati düzeyi ve zorbalık arasında aracılık eden bir değişkendir. Bir başka deyişle, empati düzeyleri yüksek olan kızlar daha az geleneksel ve siber zorbalık yaptıklarını rapor etmişlerdir. Empati düzeyi düşük olan erkekler ise daha sık geleneksel ve siber zorbalık yaptıklarını rapor etmişlerdir. Buna rağmen toplumsal cinsiyetin empati ve zorbalık arasındaki ters yönlü ilişkide moderatör bir değişken olmadığı görülmektedir. Bulgular alan yazını ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the cyber bullying and empathy relationship with respect to gender by utilizing the traditional bullying and empathy relationship. Additionally, the predictive role of traditional bullying, frequency use of information and communication tools, and adult monitoring of the Internet use on cyber bullying was examined.The sample consisted of 717 adolescents (411 females, 302 males) with a mean age of 16.83 (SD=1.46). Cyber Bullying Inventory (Erdur-Baker & Kavşut, 2007) was revised, Traditional Bullying Questionnaire was developed and Basic Empathy Scale (Jolliffe & Farrington, 2006) was adapted into Turkish and utilized in the present study.Results of the study pointed that 55.2% of the adolescents reported to engage in traditional bullying and 47.6% of them reported to involve in cyber bullying. Males? scores were higher than females? for both traditional and cyber bullying. Hierarchical multiple regression analyses indicated that traditional bullying and frequent use of ICT predicted cyber bullying well. Finally, results of multiple regression analyses indicated that gender was a mediating factor in the negative relationship between empathy and bullying. In other words, females who have higher empathy scores reported to have less frequent traditional and cyber bullying experience. Males who have lower empathy levels reported to have more frequent traditional and cyber bullying experience. However, gender did not moderate the negative relationship between empathy and bullying. Findings were discussed in the light of the literature.