The mediating effect of attachment behavior on the link between Partner Phubbing and relationship satisfaction
Partner Phubbıng'ı ve ilişki doyumu arasındaki bağlantıda bağlanma davranışının aracı etkisi
- Tez No: 816161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER SELENGA GÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dijital teknolojilerin günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi ve akıllı telefon kullanımının sonuçlarının fark edilmeye başlanmasıyla birlikte, nispeten yeni bir olgu olan phubbing (terim İngilizcede“phone”ve“snubbing”kelimelerinin birleştirilmesiyle türetilmiştir) büyük ilgi görmeye başlamıştır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı algılanan partner phubbing davranışının ilişki doyumu üzerindeki olumsuz etkilerini araştırmak ve bağlanma davranışlarının bu ilişkideki aracı rolünü inceleyerek koruyucu bir faktör olarak ele almaktır. Bu çalışmada, ana değişkenler arasındaki ilişkiyi ve bağlanma davranışlarının algılanan partner phubbing ve ilişki doyumu arasındaki bağlantı üzerindeki aracı rolünü araştırmak için dört araştırma sorusu üzerinde durulmuştur. Örneklem, 396 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılım için uygunluk kriterleri, katılımcıların bir akıllı telefona sahip olmasını, evli olmamasını veya birlikte yaşamamasını ve mevcut durumda en az 6 aydır romantik bir ilişki içinde bulunmasını içermektedir. Çalışmanın sonuçları, algılanan partner phubbing davranışı, bağlanma davranışları ve ilişki doyumu değişkenlerinin hepsinin birbiriyle istatistiksel olarak anlamlı ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir. Ek olarak, bağlanma davranışlarının, algılanan partner phubbing davranışı ve ilişki doyumu arasındaki bağlantıda kısmi aracı rolü olduğu bulunmuştur. Çalışmanın bulguları, güçlü yönleri, sınırlılıkları, pratik çıkarımları ve ileriki yönleri mevcut literatür dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As digital technologies have become an indispensable part of our everyday life and the consequences of excessive mobile phone usage have begun to be noticed, a relatively new phenomenon called phubbing (the word derived from two words“phone”and“snubbing”) has attracted great attention from researchers. In this respect, the purpose of the current study was to investigate the negative impacts of perceived partner phubbing (PPP) on relationship satisfaction. It aimed to bring the concept of attachment behavior as a protective factor by analyzing its mediating role in this relationship. Four research questions have been addressed in this study to investigate the relationship among the major study variables and the mediating role of attachment behavior on the link between PPP and relationship satisfaction. There were 396 participants who were recruited from Turkey, among adults who were older than 18 years old to be able to assess adult romantic relationships. The inclusion criteria were that the participants needed to own a smartphone, were not married or cohabiting, and were currently in a romantic relationship at least for 6 months. The results showed that the major study variables which were PPP, attachment behavior, and relationship satisfaction all significantly correlated with each other. In addition, attachment behavior partially mediated the link between PPP and relationship satisfaction. The findings of the study, strengths, limitations, clinical implications, and future directions were discussed considering the existing literature.