Antecedents of social media addiction and cyberbullying among adolescents: Attachment, the dark triad, rejection sensitivity and friendship quality
Ergenlerde, bağlanma stilleri, karanlık üçlü kişilik özellikleri, reddedilme duyarlılığı ve arkadaşlık kalitesinin sosyal medya bağımlılığına ve siber zorbalığa etkileri
- Tez No: 636223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GÖNCÜ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal ve Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnternet kullanımının artması ile birlikte, sosyal medya bağımlılığı gibi yeni bağımlılıklar da hayatımıza girmeye başlamıştır ve özellikle genç yaşlarda sosyal medya bağımlılığının etkileri daha fazla sorunlara yol açmaktadır. Ergenler hem risk grubunda oldukları için hem de yeni teknolojileri çok daha kolay benimsedikleri için, sosyal medyanın olası olumsuz sonuçlarına karşı daha savunmasızdırlar. İnsanlar çoğu zaman interneti zaman geçirmek veya eğlence amacı ile kullanırlar ama bu“zararsız”amaçların yanı sıra, diğer insanları aşağılamak veya zorbalık yapmak amacı ile de internet kullanılabilmektedir. Zorbalık, bugün okullarda karşılaşılan en önemli çalışma alanlarından birisi olmakta birlikle, internet kullanımının artması ile siber zorbalık da araştırılan bir diğer konu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, bağlanma kaygısı ve bağlanmadan kaçınmanın sosyal medya bağımlılığı ve siber zorbalık üzerindeki etkilerini ve karanlık kişilik özelliklerinin, reddedilme duyarlılığı ve arkadaşlık kalitesinin bu ilişkilerdeki kısmi aracılık rolünün incelenmesidir. Genel olarak, bulgular önerilen teorik modeli desteklemiştir. Sonuçlar bağlanma kaygısının sosyal medya bağımlılığını yordadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, reddedilme duyarlılığının, bağlanmakaygısı ile siber zorbalık arasındaki ilişkide aracı değişken olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak, psikopati, Makyavelizm ve arkadaşlık kalitesi, bağlanmadan kaçınma ve siber zorbalık arasındaki ilişkide aracılık etmişlerdir. Sonuçlar, kuramsal ve pratik çıkarımların yanı sıra, gelecekteki araştırmalara yönelik önerilerle birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of internet use, social media addiction is included in our lives. When looking at the antecedents of SMA, being young has been found to be a risk factor for SMA. It is more important to investigate the effects of SMA on adolescents because, in addition to being in the risk group, adolescents adopt the latest technologies more easily and they are vulnerable to the negative effects of these technologies. The internet is not always used for“innocent”purposes such as self-entertainment or getting information; sometimes it can also be used for malicious purposes, such as humiliating or bullying others. In addition to the benefits of technological advances in education and training, rapid technological developments may also result in problematic behaviors especially among children and young and recently, possibilities brought by technology and more widespread use of technology by young people have created a new concept, namely, cyberbullying, which expands the concept of traditional bullying and that includes using technology for bullying others. The aim of the present study is to examine the effects of attachment anxiety and attachment avoidance on SMA and cyberbullying as distal outcome variables and partial mediating effects of the Dark Triad (DT) personality traits, angry rejection sensitivity (RS) and anxious RS, and friendship quality in the links of attachment anxiety and avoidance among adolescences. In general, the findings supported the proposed theoretical model. The findings revealed that attachment anxiety was found to be a significant predictor of SMA among adolescent sample. The effect of attachment anxiety on cyberbullying was found to be insignificant. However, angry RS and anxious RS mediated the link between attachment anxiety and cyberbullying. Angry and anxious RS also fully mediated the link between attachment anxiety and friendship quality. The association between attachment avoidance and cyberbullying was mediated by psychopathy. Machiavellianism and psychopathy partially mediated the link between attachment avoidance and friendship quality. The results are discussed in terms of theoretical and practical implications along with suggestions for future research.