Şizofreni tanılı bireylerde okupasyonel katılım ve yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting readopathic participation and quality of life in individuals diagnosed with schizophrenia
  1. Tez No: 816169
  2. Yazar: MAHMUT ULAŞ İYİBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ruh sağlığı ve hastalıkları için psikososyal yaklaşımlar içinde yer alan alanlardan birisi de Ergoterapi müdahaleleri ve buna bağlı olarak yapılan okupasyonel katılımdır. Bu çalışma şizofreni tanılı bireylerde okupasyonel katılım ve yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin incelenmesini içermektedir. Çalışmaya katılanların 16'sı şizofreni tanılı iken 16'sı ise sağlıklıdır.13'ü kadınken, 19'u ise erkektir. 12 kişi bekar, 17 kişi evli, 2 kişi boşanmış, 1 kişi ise ayrı yaşamaktadır. 4 kişi ilkokul mezunu, 1 kişi ilköğretim/ortaokul mezunu, 6 kişi lise mezunu, 21 kişi ise yüksekokul/üniversite mezunudur. 23 kişi çalışıyorken, 9 kişi ise çalışmamaktadır. 8 kişinin ailesinde psikiyatrik rahatsızlık varken, 24 kişinin ise yoktur. 20 kişi sigara/madde kullanırken, 12 kişi ise kullanmamaktadır. Katılımcıların yaşları ise ortalama 36,63±11,077'dir. Çalışmanın sonuçlarına göre; Katılımcıların hastalık durumlarına göre aktivite rol dengesi puanlarının karşılaştırılmasına yönelik yapılan bağımsız gruplar t testi sonucunda aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
One of the psychosocial approaches for mental health and diseases is occupational therapy interventions and the accompanying occupational participation. This study includes the examination of the factors affecting ocupational participation and quality of life in individuals with schizophrenia. While 16 of the participants in the study were sick, 16 were healthy. 13 were female and 19 were male. 12 people are single, 17 people are married, 2 people are divorced and 1 person lives separately. 4 people are primary school graduates, 1 person is primary/secondary school graduate, 6 people are high school graduates, and 21 people are college/university graduates. While 23 people are working, 9 people are not working. While 8 people have a psychiatric disorder in their family, 24 people do not. While 20 people use cigarettes/substances, 12 people do not. The mean age of the participants was 36.63±11,077. According to the results of the study; As a result of the independent groups t-test performed to compare the activity-role balance scores of the participants according to their disease status, no statistically significant differences were found between them (p>0.05).