Kalp yetersizliği hastalarında inspiratuar kas eğitimi etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of inspiratory muscle training in patients with heart failure
  1. Tez No: 816170
  2. Yazar: AYLİN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı, kalp yetersizliği (KY) hastalarında yüksek yoğunluklu aralıklı inspiratuar kas eğitiminin (H-IMT) kardiyovasküler, pulmoner, fiziksel ve psikososyal fonksiyonlar üzerine etkisinin incelenmesidir. Randomize kontrollü değerlendirici kör dizayndaki araştırmaya H-IMT ve kontrol grubu olmak üzere 34 KY hastası dâhil edildi. H-IMT grubu sekiz hafta, haftada üç gün, 21 dakika H-IMT gerçekleştirirken, kontrol grubu aynı eğitim protokolünü dirençsiz gerçekleştirdi. Hastaların demografik ve klinik bilgileri kaydedildi. Tedavi öncesi ve sonrası hastaların fonksiyonel sınıfı, kardiyak otonomik fonksiyonu, arteriyel sertliği, dispne algılamaları, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve enduransı, diyafram kalınlığı, quadriceps kas kuvveti, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite düzeyi, dengesi, kırılganlığı, yorgunluk algılamaları ve yaşam kaliteleri değerlendirildi. H-IMT ve kontrol grubu arasında demografik ve klinik özellikler açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of high-intensity interval-based inspiratory muscle training (H-IMT) on cardiovascular, pulmonary, physical and psychosocial functions in patients with heart failure (HF). This assessor-blind randomized controlled trial enrolled 34 patients with HF separated into H-IMT and control groups. The H-IMT group performed 21 minutes of H-IMT for eight weeks, three days/week, while the control group performed the same training protocol without load. Demographic and clinical information of the patients were recorded. Before and after treatment, functional class, cardiac autonomic function, arterial stiffness, dyspnea perceptions, pulmonary functions, respiratory muscle strength and endurance, diaphragm thickness, quadriceps muscle strength, functional exercise capacity, physical activity level, balance, frailty, fatigue perceptions, and quality of life were evaluated. There was no significant difference in demographic and clinical characteristics between the H-IMT and control groups (p>0.05).