Pozitif okupasyon değerlendirmesi 15 ölçeğinin türkçe adaptasyonu ve şizofreni tanılı bireylerde geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Investigation of the validity, reliability and turkish adaptation of the positive occupation assesment 15 in people diagnosed with schizophrenia
- Tez No: 917437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, bireylerin iyilik hallerini geliştirecek pozitif okupasyonlara katılımını değerlendiren Pozitif Okupasyon Değerlendirmesi-15'in (POD-15) Türkçeye uyarlanması, kültürel adaptasyonu, geçerlik ve güvenirliğin araştırılması amacıyla planlandı. Çalışma grubuna şizofreni tanılı, 18-65 yaş aralığında ve remisyon döneminde olan 97 birey ve kontrol grubuna sağlıklı 166 birey olmak üzere, toplamda 263 birey dahil edildi. Beaton'ın tanımladığı çeviri prosedürü uygulandı. Uygulama esnasında anketin Türk kültürüyle uyumlanmasında herhangi bir problem yaşanmadı. Geçerlik analizlerinde yapı geçerliğinde faktör geçerliği, grup farklılıkları ve dış testler ile yapı geçerliğine bakıldı. Uyum indeksleri, elde edilen verilerin iyi bir şekilde açıklandığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to adapt the Positive Occupation Assessment-15 (APO-15), an instrument designed to evaluate participation in positive occupations that enhance individuals' well-being, into Turkish and to examine its cultural adaptation, validity, and reliability. The study involved 263 participants: 97 individuals aged 18–65 diagnosed with schizophrenia in remission and 166 healthy controls. The translation process followed Beaton's guidelines. Validity analyses included construct validity through factor validity, group differences, and external tests. During the application phase, no issues regarding cultural adaptation were noted, and the fit indices indicated that the model adequately explained the data.