Şizofreni tanısı olan bireylerde interoseptif duyarlılık, yürütücü işlevler, zaman perspektifi ve okupasyonel dengenin incelenmesi
Investigation of interoceptive sensibility, executive functions, time perspective, and occupational balance factors in individuals diagnosed with Schizophrenia
  1. Tez No: 948956
  2. Yazar: FATMA RANA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Şizofreni, bireyin bilişsel ve duygusal süreçlerini etkileyerek gerçeklik algısında bozulmalara neden olan karmaşık bir psikiyatrik durumdur. Bu araştırma, şizofreni tanısı olan bireylerle sağlıklı bireylerin interoseptif duyarlılık, yürütücü işlevler, zaman perspektifi ve okupasyonel denge faktörlerinin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda, araştırmada DSM-5 kriterlerine göre şizofreni tanısı almış ve remisyon döneminde bulunan 18-65 yaş aralığında 46 birey ile herhangi bir tanısı bulunmayan aynı yaş aralığında 46 sağlıklı birey değerlendirilmiştir. Katılımcılar, İnterosepsiyon Duyu Ölçeği, Zimbardo Zaman Perspektifi Envanteri, Okupasyonel Denge Anketi ve Frontal Lob Değerlendirme Bataryası kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a complex psychiatric condition that affects an individual's cognitive and emotional processes, leading to distortions in the perception of reality. This study aims to compare interoceptive sensibility, executive functions, time perspective, and occupational balance between individuals diagnosed with schizophrenia and healthy individuals. In this context, 46 individuals aged between 18 and 65 years who were diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 criteria and were in the remission phase, and 46 healthy individuals in the same age range with no psychiatric diagnosis were evaluated. Participants were assessed using the Interoception Sensory Questionnaire, Zimbardo Time Perspective Inventory, Occupational Balance Questionnaire, and Frontal Assessment Battery.