24–epibrassinolide'in kireç stresi koşullarında sweet ann çilek fidelerinin vejetatif büyümesi üzerine etkisi
The effect of 24–epibrassinolide on vegetative growth of sweet ann strawberry seedling under lime stress conditions
  1. Tez No: 816173
  2. Yazar: GAMZE ZEHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırma, 2022-2023 yıllarında Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait serasında yürütülmüştür. Çalışma, Sweet Ann çilek çeşidinin farklı kireç seviyelerine tepkilerini ve 24– Epibrassinolide uygulamalarının vegetatif büyüme üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla 3 litrelik saksılarda kurulmuştur. Kireç ve BR uygulamaları sonucunda yaprak, gövde ve kök yaş ve kuru ağırlıkları, yaprak klorofil içeriği, yaprak sayısı ve alanı ölçümleri yapılmıştır. Bitki büyüme ve gelişmesi kireç dozlarının artışına bağlı olarak olumsuz etkilendiği görülmüştür. BR uygulamaları kireçli şartlarda yaprak ve kök yaş ağırlığını, demir ve çinko alımını artırdığı belirlenmiştir. Yaprak yaş ağırlığı en yüksek %10 Kireç x 2 mg.L-1 BR (3,21 g), %10 Kireç x 0 mg.L-1 BR (3,20 g), %5 Kireç x 0 mg.L-1 BR (3,14 g), %0 Kireç x 1 mg.L-1 BR (3,20 g) ve %0 Kireç x 2 mg.L-1 BR (3,14 g) uygulamalarında tespit edilmiştir. Yaprak kuru ağırlıkları 1,07 g (%10 Kireç x 2 mg.L-1 BR) ile 1,21 g (%5 Kireç x 0 mg.L-1 BR) arasında değişmiştir. Yaprak alanı bakımından Kireç x BR interaksiyonunda en yüksek yaprak alanı 32,13 cm2 ile %0 kireç x 0 mg.L-1 BR ve 33,60 cm2 ile %0 kireç x 1 mg.L-1 BR kombinasyonlarında tespit edilmiştir. Yaprak klorofil içeriği SPAD değeri bakımından incelendiğinde Kireç x BR interaksiyonu istatistiki olarak en yüksek % 0 kireç x 1 mg.L-1 BR, % 5 kireç x 0 mg.L-1 BR, % 10 kireç x 0 mg.L-1 BR interaksiyonundan elde edilmiştir. En yüksek stoma iletkenliği değerleri %0 kireç x 0 mg.L-1 BR, %0 kireç x 1 mg.L-1 BR, %10 kireç x 0 mg.L-1 BR ve %10 kireç x 1 mg.L-1 BR uygulamalarından sağlanmıştır. Lipid peroksidasyonu (MDA) değeri dikkate alındığında Kireç x BR interaksiyonunda %10 kireç x 2 mg.L-1 BR, %5 kireç x 1 mg.L-1 BR ve %5 kireç x 0 mg.L-1 BR uygulamaları istatistiki olarak en yüksek değerleri vermiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in the greenhouse of Yozgat Bozok University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in 2022-2023. The study was set up in 3-liter pots to determine the responses of the Sweet Ann strawberry variety to different lime levels and the effects of 24-Epibrassinolide applications on vegetative growth. As a result of lime and BR applications, leaf, stem and root fresh and dry weights, leaf chlorophyll content, leaf number and area measurements were made. It was observed that plant growth and development were adversely affected by the increase in lime doses. It was determined that BR applications increased leaf and root fresh weight, iron and zinc uptake in calcareous conditions. Leaf wet weight was determined the highest in applications of 10% Lime x 2 mg.L-1 BR (3.21 g), 10% Lime x 0 mg.L-1 BR (3.20 g), 5% Lime x 0 mg.L- 1 BR (3.14 g), 0% Lime x 1 mg.L-1 BR (3.20 g), and 0% Lime x 2 mg.L-1 BR (3.14 g). Leaf dry weights ranged from 1.07 g (10% Lime x 2 mg.L-1 BR) to 1.21 g (5% Lime x 0 mg.L-1 BR). Regarding leaf area, the highest leaf area in the interaction of Lime x BR was determined with 32.13 cm2 combination of 0% lime x 0 mg.L-1 BR and 33.60 cm2 with 0% lime x 1 mg.L-1 BR. When the leaf chlorophyll content was examined in terms of SPAD value, Lime x BR interaction were statistically the highest in the combinations of 0% lime x 1 mg.L-1 BR, 5% lime x 0 mg.L-1 BR, and 10% lime x 0 mg.L-1 BR. The highest stomatal conductivity values were provided from 0% lime x 0 mg.L-1 BR, 0% lime x 1 mg.L-1 BR, 10% lime x 0 mg.L-1 BR and 10% lime x 1 mg.L-1 BR applications. Considering the lipid peroxidation (MDA) value in the lime x BR interaction, gave statistically significant the highest values 10% lime x 2 mg.L-1 BR, 5% lime x 1 mg.L-1 BR and 5% lime x 0 mg.L-1 BR applications.