Statin tedavisinin kılavuza uygunluğunun ve hasta uyuncunun değerlendirilmesi
Evaluation of statin treatment according to the guideline and assessment of patient adherence
  1. Tez No: 816172
  2. Yazar: BEYZA KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KUTAY DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kızıldağ, B., Statin Tedavisinin Kılavuza Uygunluğunun ve Hasta Uyuncunun Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Klinik Eczacılık Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2023. Aterosklerotik kardiyovasküler hastalık (ASKVH), gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Dislipidemi, ASKVH gelişim riskini artıran en önemli risk faktörlerinden biridir. Statinlerin kardiyovasküler olayları azalttığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, dahiliye servisinde yatan hastaların klinik eczacı tarafından 2021 Avrupa Kardiyoloji Birliği/Avrupa Ateroskleroz Derneği Klinik Uygulamada Kardiyovasküler Hastalıkların Önlenmesine İlişkin Kılavuzu'na göre statin tedavisinin gerekliliğinin ve uygunluğunun değerlendirilerek öneride bulunulması ve tedaviye uyuncun değerlendirilerek uyunçsuzluk nedenlerinin belirlenmesidir. Bu tez çalışması bir üniversitesi hastanesinin iç hastalıkları yatan hasta servislerinde Eylül 2022-Mart 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya 40 yaş ve üzeri 370 hasta (%51,1'i kadın, yaş ortalaması±standart sapma 64,67±12,7 yıl) dahil edilmiştir. Statin tedavisine ilişkin hekimlere yapılan tüm önerilerin %38,8'i kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kızıldağ, B., Evaluation of Compliance with Guidelines and Patient Adherence of Statin Therapy, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences, Master Thesis in Clinical Pharmacy, Ankara, 2023. Atherosclerotic cardiovascular disease (ASCVD) is the most important cause of mortality and morbidity in developed and developing countries. Dyslipidemia is one of the most important risk factors that increase the risk of developing ASCVD. Statins have been shown to reduce cardiovascular events. The aim of this study is to evaluate the necessity and appropriateness of statin therapy according to the 2021 European Society of Cardiology/European Atherosclerosis Society Guidelines on cardiovascular diseases prevention in clinical practice by the clinical pharmacist of the patients hospitalized in the internal medicine service, and to determine the reasons for non-compliance by evaluating the compliance with the treatment. This thesis study was carried out between September 2022 and March 2023 in the inpatient internal medicine services of a university hospital. Total of 370 patients over 40 years of age (51.1% female, mean age±standard deviation 64.67±12.7 years) were included in the study. 38.8% of all recommendations to physicians regarding statin therapy were accepted.