Bilateral mandibular gömülü yirmi yaş dişi cerrahisinde doku yapıştırıcısı (periacryl 90) ve ipek sütürun etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of tissue adhesive (periacryl 90) and silk suture in bilateral mandibular impacted wisdom dental surgery
- Tez No: 816174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KESKİN TUNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF RODİ MIZRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında bilateral mandibuler gömülü yirmi yaş dişi cerrahisinde doku yapıştırıcısı (Periacryl 90) ve ipek sütürün etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. 21 kadın 9 erkek toplam 30 hasta üzerinde yapılan çalışmada, bilateral ve aynı pozisyonda tam gömülü 60 alt yirmi yaş dişi çekilmiştir. Hastaların bilaretal dişlerinden biri rastgele seçilmiş ve deney grubu olarak yara kapatmada doku yapıştırıcısı (Periacryl 90) uygulanmış, diğer diş ise kontrol grubu olarak belirlenmiş ve yara ipek sütür ile kapatılmıştır. Seçilen taraf kapalı zarf usulü ile belirlenmiştir. İlk gömülü diş çekimi yapıldıktan sonra yara yeri iyileşinceye kadar ve semptomlar tamamen kaybolana kadar beklenmiş, sonrasında diğer dişi çekilmiştir. Her iki diş çekiminde de yara iyileşmesi, ödem ve trismus için 3. ve 7. günlerde değerlendirme yapılmıştır. Yara iyileşmesinde iyi, kabul edilebilir ve kötü şeklinde değerlendirme yapılmıştır. Ağrı değerlendirmesi için VAS (Görsel Analog Skala) kullanılmış ve 3, 6, 12 ve 24. saatler ve 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. günlerde değerlendirme yapılmıştır. Yara iyileşmesi yönünden her iki ölçüm gününde de (3. ve 7. günler) deney grubu anlamlı olarak daha iyi bulunmuştur. Ödem ölçümlerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Trismus ve ağrı skorlarında ise deney grubu lehine anlamlı fark bulunmuştur. Gömülü yirmi yaş diş çekimi sonrası siyanoakrilat doku yapıştırıcısı kullanımı ipek sütüra göre post operatif ağrıyı, yara yerindeki komplikasyonları ve trismusu azaltmış, hasta konforunu artırmıştır. Dikişlerin alınması gibi hastaları maddi ve psikolojik olarak rahatsız eden bir uygulama doku yapıştırıcısı ile ortadan kalkmıştır. İyileşmeye katkısı ve post operatif sekelleri daha aza indirmesiyle doku yapıştırıcısının, ipek sütüra iyi bir alternatif olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bilateral It is aimed to compare the efficacy of tissue adhesive (Periacryl 90) and silk suture in mandibular impacted wisdom tooth surgery. In the study carried out on a total of 30 patients, 21 females and 9 males, 60 fully impacted lower wisdom teeth were extracted bilaterally and in the same position. One of the bilateral bilateral teeth of the patients was randomly selected and tissue adhesive (Periacryl 90) was applied for wound closure as the experimental group, while the other tooth was determined as the control group and the wound was closed with silk suture. The selected party was determined by the closed envelope method. After the first impacted tooth was extracted, it was waited until the wound healed and the symptoms disappeared completely, then the other tooth was extracted. In both tooth extractions, wound healing, edema and trismus were evaluated on the 3rd and 7th days. Wound healing was evaluated as good, acceptable and bad. VAS (Visual Analog Scale) was used for pain assessment and assessment was made at 3, 6, 12 and 24 hours and 2, 3, 4, 5, 6 and 7 days. In terms of wound healing, the experimental group was found to be significantly better on both measurement days (3rd and 7th days). There was no significant difference in edema measurements. A significant difference was found in favor of the experimental group in trismus and pain scores. The use of cyanoacrylate tissue adhesive after impacted wisdom tooth extraction reduced post-operative pain, wound complications and trismus compared to silk suture, and increased patient comfort. An application that disturbs patients financially and psychologically, such as the removal of stitches, has disappeared with tissue adhesive. It can be said that tissue adhesive is a good alternative to silk suture, as it contributes to healing and reduces post-operative sequelae.