Post Europe 2020 strategy: Analysis of poverty dynamics and income inequality in the EU
Avrupa 2020 stratejisi sonrası: AB'de yoksulluk dinamikleri ve gelir eşitsizliğinin analizi
- Tez No: 816199
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AB 2020 stratejisinin yoksulluk ve sosyal dışlanma ile mücadele dahil, pekçok iddialı hedefi bulunmaktadır. Plan çerçevesinde, 20 milyon insanı yoksulluk ve sosyal dışlanma riskinden kurtarmak en önemli hedefler arasındadır. Bu rakam 2011'de 120 milyon insandı ancak 2020'da neredeyse 109 milyon kişiye düştü, bu da hedefin yaklaşık % 50'sine ulaşıldığı anlamına geliyor (EAPN, 2020). Bu tezin ana konusu, yoksulluk profili ve politikalarının kapsamlı bir incelemesinin yanı sıra 2005-2020 döneminde AB'de yoksulluk ve gelir eşitsizliği arasındaki nedensellik ilişkisinin analizidir. Analizin merkezinde eşitsizlik olmasına rağmen, yoksulluk oranları üzerindeki etkilerini ölçmek için başka değişkenler de eklenmiştir. Bu değişkenler arasında sosyal koruma harcamaları, kişi başına GSYİH, işsizlik ve kamu verimliliği sayılabilir. Bulunan sonuçlar, yoksulluğu ortadan kaldırma çabalarının bir düzelme sürecine girdiğini göstermektedir. Avrupa 2020 stratejisi, Lizbon stratejisine kıyasla yoksulluk ve sosyal dışlanmaya daha fazla önem vermişti, ancak bu yeni strateji, AB düzeyinde yoksullukta önemli bir düşüşe neden olmadı. En savunmasız gruplar 16-24 yaş arası insanlar, işsizler, kadınlar, bağımlı çocukları olan bekar yetişkinler, eğitim düzeyi düşük kişiler, kırsal kesimde yaşayanlar ve kiralık konutlarda yaşayanlardı. Panel gerilemesi, gelir eşitsizliğinin AROPE üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu ortaya koydu. Kamusal verimlilik dışındaki diğer değişkenler AROPE üzerinde, daha az da olsa, önemli bir etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The EU 2020 strategy had many ambitious goals including the fight against poverty and social exclusion. The plan was to reduce the number of people who live at risk of poverty and social exclusion by 20 million. This number was 120 million people in 2011 but by 2020 it decreased to 109 million people, meaning only 50% of the target was accomplished (EAPN, 2020). The central topic of the research is the analysis of the causal relationship between poverty and income inequality in the EU during the period 2005-2020 together with a comprehensive review of the poverty profile and policies. Even though inequality is central to the analysis, other variables were added to measure their effect on poverty rates. These variables include expenditure on social protection, GDP per capita, unemployment, and government effectiveness. The results indicate that the poverty eradication efforts went through an improvement. The Europe 2020 strategy puts more emphasis on poverty and social exclusion compared to the Lisbon strategy. However, such a reassessment did not result in a substantial decrease in poverty at the EU level. The most vulnerable groups were people aged 16-24, unemployed, females, single adults with dependent children, people with low levels of educational attainment, inhabitants of rural areas, and people who live in rented accommodation. The panel regression revealed that income inequality had the largest impact on AROPE. Other variables besides government effectiveness also show a significant impact on AROPE but to a lesser extent.