Rusya Federasyonu'nun terör ve terörizmle mücadele politikası (1991-2020)
The policy of the Russian Federation on terrorism and counter-terrorism (1991-2020)
- Tez No: 836787
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Soğuk savaş'ın sona ermesi, küreselleşme ve özlelikle Rusya bölgesinde şiddet içeren aşırılık ve terör eylemleri güvenlik kavarmını genişletmiştir. Geleneksel güvenlik anlayışının yerini, tehditleri daha geniş bir perspektiften ele alan yeni bir güvenlik anlayışı almıştır. Soğuk Savaş sonrası dönemde terörizm, hedefleri, yöntemleri, nitelikleri, örgütsel yapısı ve uluslararası eylem kapasitesi açısından köklü bir değişim geçirmiştir. Bu çalışma, Soğuk Savaş sonrası dönemdeki terörizm ve aşırılık ideolojilerinin yayılması gibi tehditlerin ortaya çıkardığı ihtiyaçlara cevap veren başta Rusya'nın ulusal güvenlik strateji belgeleri olamak üzere, Avrupa ve ABD ulusal güvenlik belgeleri'nin de karşılaştırmalı analizi yoluyla, bu değişimlerin etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Rusya Federasyonu'nun iç güvenliğine tehdit oluşturan terörizm ve aşırılıkla mücadelede iç organların, bakanlıkların ve kolluk kuvvetlerinin“Rusya Federasyonu'nda Aşırılığa Karşı 2025 Stratejisi”ve“Rusya Federasyonu'nda 2018-2023 yıllarda Terörizm İdeolojisinin Yayılmasına Karşı Mücadelede Kapsamlı Plan”adlı iki belge çerçevesindeki koordinasyon işleyişini ve alınan tedbirleri incelemektedir. Rusya'nın iç ve dış terörizmle mücadelesinde, Rusya'nın üye olduğu uluslararası ve bölgesel kurumlarla iş birliği incelenecektir. Bu bağlamda, BDT, KGAÖ, ŞİÖ, BM ve AGİT ile iş birliği çerçevesinde, örgütlerin yetki alanlarında terörizme karşı alınan tedbirler, bölgede son dönemlerde terör saldırılarına karşı yürütülen ortak tedbirler ve bölgede terörizm etkisini azaltmaya yönelik tedbirler ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The end of the Cold War, globalization, violent extremism and acts of terrorism, particularly in the Russian region, have broadened the concept of security. The traditional understanding of security has been replaced by a new understanding of security that addresses threats from a broader perspective. In the post-Cold War period, terrorism has undergone a radical change in terms of its goals, methods, characteristics, organizational structure and international action capacity. This study aims to reveal the effects of these changes through a comparative analysis of the national security strategy documents of Russia, Europe and the United States, which respond to the needs arising from threats such as terrorism and the spread of extremist ideologies in the post-Cold War period. In this context, it examines the coordination functioning and measures taken by internal bodies, ministries and law enforcement agencies in the fight against terrorism and extremism, which pose a threat to the internal security of the Russian Federation, within the framework of two documents:“Strategy for Countering Extremism in the Russian Federation 2025”and“Comprehensive Plan for Combating the Spread of Terrorist Ideology in the Russian Federation 2018-2023”. In Russia's fight against internal and external terrorism, cooperation with international and regional organizations of which Russia is a member will be analyzed. In this context, within the framework of cooperation with the CIS, CSTO, SCO, UN and OSCE, the measures taken against terrorism in the jurisdictions of the organizations, joint measures against recent terrorist attacks in the region and measures to reduce the impact of terrorism in the region will be discussed.