Missiles and bureaucrats: The Reagan administration and the making of two-pronged security diplomacy
Füzeler ve bürokratlar: Reagan yönetimi ve ı̇ki yönlü güvenlik diplomasisinin oluşturulması
- Tez No: 816198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENNETH WEISBRODE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ronald Reagan'ın seçilmesiyle birlikte dış politikanın yürütülmesinde yaşanan kritik dönemeç, Soğuk Savaş'ın son dönemlerinde belirleyici bir faktör olmuştur. Bu tez, 1979 yılındaki Stratejik Silahların Sınırlandırılması Görüşmeleri'nden 1986 Reykjavik Zirvesi'ne kadar dış politika yapım sürecinin ve kurumlarının rolüne odaklanmakta ve Reagan yönetiminin, Sovyetler ve Atlantik dünyasındaki müttefiklerle Amerikan diplomatik ilişkilerini, nükleer güvenlik ve silahlanma yarışını, ABD, Batı Avrupa ve Sovyetler Birliği üçgeni içinde bir bağlantı noktası olarak vurgulayarak incelemektedir. Bu tezin ortaya koyduğu temel argüman, Reagan yönetiminin politika yapıcılarının, esasen önceki yönetimlerin yetersizliklerinden ve 1980'lerde Batı Avrupa ve Sovyetler Birliği ile dış ilişkilerin potansiyel nükleer felaket bağlamındaki gerçeklerinden kaynaklanan iki yönlü bir nükleer politika gündemini filizlendirip takip etmesi, ve bu güvenlik stratejisinin, nükleer felaket tehlikesini artıran 1977'de Sovyetler'in yeni füzeleri yerleştirmesinden 1985-1986 yıllarında gerilimi azaltan ve nihayetinde, barış arzusunu destekleyen müzakerelerin başlamasına kadar Amerikan diplomasisini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymasıdır.
Özet (Çeviri)
The crucial turn in conducting foreign policy with the election of Ronald Reagan has been a determinant factor in the late Cold War period. This thesis centers on the role of the foreign policymaking process and its agencies from SALT II of 1979 to the Reykjavik Summit of 1986 and examines the American diplomatic affairs during the Reagan administration with the Soviets and the allies in the Atlantic world by emphasizing nuclear security and arms race as a nexus within these triangular affairs of US, Western Europe and the Soviet Union. The fundamental argument this thesis illustrates is that policymakers of the Reagan administration germinated and followed a twofold nuclear policy agenda, mainly derived from the incompetence of the predecessor administrations and the realities of foreign affairs with Western Europe and the Soviet Union in the 1980s within the context of potential nuclear catastrophe, and asserts how this security strategy shaped American diplomacy from the missile crisis of 1977, which augmented the perils of nuclear catastrophe, to the negotiations in late 1985 and 1986 that declined tensions and ultimately underpinned the desire for peace at the end of the decade.