Periodontal hastalıklarda ilaç salım uygulamaları için biyokompozitlerin geliştirilmesi
Development of biocomposites for drug delivery applications in periodontal diseases
  1. Tez No: 816217
  2. Yazar: FIRAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET TOPALOĞLU YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Periodontal hastalıklar, ağız içinde mikrobiyololojik değişimlere yol açan mikroorganizmaların neden olduğu yaygın hastalıklardandır. Sırasıyla gingivit ve periodontitis olarak isimlendirilen ve iki aşamadan oluşan periodontal hastalıklar, dişlerin destek dokularına etki ederek diş kayıplarına yol açabilmektedirler. Periodontal hastalıkların tedavisinde kullanılan geleneksel yöntemlerin, kısa süreli etki ve periodontal cebe az temas gibi dezavantajları bulunmaktadır. Bu sebeple, bu tip hastalıkların tedavisinde hedef bölgede ilaç salımı gerçekleştiren ilaç salım sistemleri ön plana çıkmaktadır. İlaç salım sistemlerinde ise doğal polimerlerin kullanımı, yaralı bölgenin rejenerasyonunu etkilememesinden dolayı diğer malzemelere göre oldukça avantajlıdır. Bu çalışmada, periodontal hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek, doğal bileşenler içeren ve iyi mekanik dayanıma sahip biyokompozit filmlerin (periodontal yamalar) hazırlanması ve bazı özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Periodontal yamaların reçetesinde; doğal bir polimer olan kitosan (KTS), sentetik bir polimer olan polietilen glikol (PEG), çay lifi, buğday nişastası ve gliserin (GLY) bulunmaktadır. Hazırlanan biyokompozitlerin; kalınlık ve ağırlık ölçümleri yapılarak fiziksel olarak incelenmiş, FTIR analizi ile yapısal analizleri yapılmış, çekme dayanımı testi ile bazı mekanik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca periodontal yamaların şişme analizleri yapılmış olup, tüketilen besinlerin pH değerleri dikkate alınarak örneklerin asidik ve bazik ortamlardaki davranışları gözlenmiştir. Mekanik dayanımı iyi olan yama örneklerinin reçetelerine amoksisilin (Ax) eklenmiş, ilaç yüklü periodontal yamaların salım davranışları kinetik modeller ile incelenmiştir. Biyokompozitlerin yüzeyleri SEM görüntüleri ile, ısıl kararlılıkları da TGA ve DTA termogramları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases caused by microorganisms make microbiological changes in the mouth are common problems. Periodontal diseases consist of two stages, gingivitis and periodontitis, can cause tooth loss by affecting the supporting tissues of the teeth. Traditional methods used in the treatment of periodontal diseases have some disadvantages such as short-term effect and less contact. Therefore, drug delivery systems locally release drugs on target area become popular in the treatment of such diseases. In these systems, the use of natural polymers is very advantageous compared to other materials, since they do not affect the regeneration of the injured area. In this study, it was aimed to prepare and examine some properties of biocomposite films (periodontal patches) including natural components and performing good mechanical strength that can be used in the treatment of periodontal diseases. In the prescription of the patches; chitosan, polyethylene glycol (PEG), tea fiber, wheat starch and glycerin (GLY) were used. Biocomposites were physically examined by measuring thickness and weight, were structurally analyzed by FTIR, mechanically tested by tensile strength, determined according to swelling properties. The behavior of the patches in acidic and basic environments prepared considering pH values of foods was observed. Amoxicillin (Ax) was added to the prescriptions which performs good mechanical strength, and the release behavior of the drug-loaded patches was investigated by kinetic models. The surfaces of the biocomposites were examined SEM images and their thermal stability was evaluated with TGA and DTA thermograms.